Telewizja 3D weszła na rynek stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku. Dziś, opcja 3D to już jedna z funkcji standardowych telewizorów HD, dzięki której możliwe jest wyświetlanie trójwymiarowych obrazów. W praktyce oznacza to, że przy pomocy takiego telewizora można obejrzeć filmy 3D na Blu-ray, filmy kręcone w technologii 3D oraz coraz liczniejsze programy nadawane w sieciach kablowych, satelitach i systemie pay-per-view. Wciąż można, oczywiście, oglądać programy 2D, a wiele modeli posiada funkcję konwersji obrazu 2D na 3D.
Kupując telewizor, należy zastanowić się nad tym jakie ma mieć parametry, w tym – czy ma być wyposażony w technologię 3D, jeśli chcemy cieszyć się trójwymiarowym obrazem w zaciszu własnego domu. Warto wiedzieć jak ona działa, czy warto kupić taki telewizor i czy jakość obrazu jest rzeczywiście lepsza. Czy wybrać telewizor z okularami czy autostereoskopowy?
Jak działa telewizja 3D?
Mechanizm działania zależy od tego, w jakiego rodzaju okulary 3D jest wyposażony telewizor – czy są to okulary aktywne czy pasywne. W technologii wyświetlania 3D chodzi o to, by dwuwymiarowy obraz przekształcić w jego trójwymiarowy odpowiednik. By to było możliwe, telewizor musi w pewien sposób oszukać ludzki wzrok – każde oko musi widzieć coś trochę innego. Na ekranie wyświetlane są dwa różne obrazy albo inne dla każdego oka, albo o różnej perspektywie i polaryzacji, które mózg łączy w jedną całość, uzyskując jednolity obraz 3D.
Aktywne i pasywne okulary 3D
Aktywne 3D polega na zastosowaniu okularów aktywnych (migawkowych), dzięki którym półobrazy są wyświetlane naprzemiennie, a oczy zasłaniane w stałym rytmie od 100 do 120 razy na sekundę. Okulary te są zasilane bateriami (stąd ich nazwa – „aktywne”), a ich szkła działają jak migawki , bo blokują widoczność na sygnał z tv – raz dla jednego oka, raz dla drugiego (stąd nazwa „migawkowe”). Są droższe, masywniejsze i ciemniejsze niż pasywne, ale za to dają najlepszy efekt 3D i pełną rozdzielczość, czyli tzw. Full HD (1920×1080).
Z kolei okulary 3D pasywne (polaryzacyjne) dają gorszy obraz, ponieważ półobrazy wyświetlane są naraz i by zmieściły się na ekranie, muszą się podzielić (czyli każdy półobraz ma tylko 540 linii poziomych zamiast 1080), co powoduje, że widzi się mniej szczegółów. Ich szkła działają jak polaryzatory, a nie jak migawki. Są lżejsze, tańsze i jaśniejsze od aktywnych, a poza tym działają bez zasilania.
Telewizory autostereoskopowe (bezokularowe)
Na rynku dostępne są także telewizory 3D, do których okulary nie są potrzebne. Są to tzw. telewizory autostereoskopowe, które są jednak przynajmniej na razie bardzo drogie. W tym przypadku dwa półobrazy wyświetlane są razem, lecz mają różne perspektywy. Zastosowany tu specjalny filtr „parallax barrier” powoduje, że każde oko widzi konkretne piksele w zależności od kąta widzenia. By to było możliwe, telewizor śledzi ruchy głowy widza dzięki ukrytej kamerze. Mózg sam odczytuje gotowy obraz 3D.
Dlaczego warto zainwestować w telewizję 3D?
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których naprawdę warto kupić telewizor 3D.Subiektywną listę przedstawiamy poniżej:
- rozdzielczość Ultra HD;
Prawie każdy model telewizora z rozdzielczością Ultra HD (4K) posiada funkcję 3D. Jakość obrazu jest dużo lepsza niż w przypadku Full HD.
- lepsza technologia odświeżania obrazu;
Odświeżanie obrazu ma zasadniczy wpływ na jakość obrazu. Największą częstotliwość oferują właśnie telewizory 3D.
- okulary 3D w zestawie
Najczęściej jest tak, że dany model sprzedawany jest z okularami w zestawie, dzięki czemu nie trzeba ich dokupywać. Standardowo są to dwie pary (choć czasami więcej), a do telewizorów działających w technologii pasywnego 3D, nawet do 8 par.
- System Ambilight;
System Ambilight dostępny jest tylko w telewizorach 3D, dając możliwość podświetlania otoczenia z tyłu telewizora kolorowym światłem, dostosowanym do koloru pomieszczenia albo wyświetlanych treści. Funkcja ta na razie działa tylko w modelach marki Philips.
- najwyższe serie;
Wszystkie najwyższe modele telewizorów danej marki wyposażone są w funkcję trójwymiarowego obrazu.
- większy ekran;
Większość modeli 3D posiada bardzo duże wyświetlacze (powyżej 60 cali).
- więcej funkcji;
Praktycznie tylko telewizory 3D posiadają wszystkie dodatkowe opcje takie jak: sterowanie głosem i gestami, obsługa treści Smart TV za pomocą dodatkowego pilota, rozpoznawanie twarzy czy rysowanie piórem.
Wady telewizji 3D, to na pewno dużo wyższa cena niż w przypadku TV bez 3D oraz większe zużycie energii elektrycznej, co także nie jest bez znaczenia.
Dlaczego telewizory 3D mają lepszą jakość obrazu?
Faktem jest, że obraz z telewizora 3D jest lepszy niż z 2D. Dlaczego? Modele z pierwszej kategorii mają lepszą matrycę (tj. częstotliwość 100 Hz, podczas gdy 2D zazwyczaj tylko 50 Hz).Posiadają także więcej opcji poprawy obrazu (spektrum kolorów, jasność, dynamika, optymalizacja ruchu itp.) i jako standardową rozdzielczość, 4K.
Przegląd modeli
Choć ceny telewizorów 3D są wysokie, najtańszy model można kupić już za 1899 zł i jest to LG 42LF652V z pasywnym 3D: http://www.redcoon.pl/B591193-LG-42LF652V_TV-LED oraz trochę droższy Samsung UE55H6400 za 3318 zł: http://www.redcoon.pl/B519333-Samsung-UE55H6400_TV-LED. Średnia półka to np. Panasonic TX-55CXM715 za 6299 zł: http://www.redcoon.pl/B630758-Panasonic-TX-55CXM715_TV-Ultra-HD czy Sony KDL-65W855C za 6849 zł: http://www.redcoon.pl/B591697-Sony-KDL-65W855C_TV-LED. Na najwyższej półce znajdziemy telewizory za kilkanaście tysięcy, czyli np. Sony KD65S80005C za 14 999 zł: http://www.redcoon.pl/B591914-Sony-KD65S8005C_TV-Curved oraz SHARP LC80LE657E za 13 649 zł: http://www.redcoon.pl/B478737-Sharp-LC80LE657E_TV-LED.
Leave a Reply