rola taty w zyciu dziecka

Rola ojca w życiu dziecka

Im dalej spojrzy się w przeszłość, tym mniejsza wydaje się rola ojca w życiu dziecka. Dawniej jedynie do matek należał obowiązek opieki nad potomstwem. Dziś odchodzi się od stereotypowego podejścia i zastępuje się je bardziej równomiernym rozkładem powinności względem pociech. Jak ważny jest tata w rozwoju malucha?

Rola ojca w życiu dziecka a rozwój malucha

Obecność ojca ma takie samo znaczenie w rozwoju dziecka jak obecność matki. Zdrowe związki powinny bazować na partnerstwie i w miarę możliwości sprawiedliwym podziale obowiązków wobec malucha. Oczywiście, rodzicielkom zwykle łatwiej zbudować relację z potomstwem, ponieważ przez wiele miesięcy noszą je pod sercem. Tata jednak może stać się równie ważny.

Ojcostwo powinno polegać na obecności. Świadomy ojciec musi spędzać z dzieckiem każdą wolą chwilę i stanowić dla niego wzorzec od najmłodszych lat. Ma on duży wpływ na budowanie poczucia bezpieczeństwa u pociechy, dlatego jego zaangażowanie i poświęcany czas są ogromnie ważne.

Kiedy dziecko ma zarówno zaangażowaną matkę, jak i ojca, może znacznie lepiej radzić sobie z nawiązywaniem nowych znajomości i dopasowywaniem się do grupy, co przydaje się już na etapie żłobka czy przedszkola. Poza tym ojcowska męskość i siła przyczyniają się do budowania pewności siebie u malucha.

Zajmowanie się dzieckiem od pierwszych dni życia i angażowanie się we wszystkie procesy wychowawcze sprzyja budowaniu emocjonalnej więzi rodzicielskiej. Co ważne, bywa, że tata jest w stanie zaoferować dziecku coś innego niż matka. Często zdarza się, że to właśnie on uczy pociechę wielu umiejętności, np. pływania czy jazdy na rowerze. Jego osoba kojarzy się malcowi z zabawą i rozwojem.

Ojciec stanowi dla dziecka wzorzec męskości. Od obrazu taty, jaki zbuduje się w świadomości malucha, zależy to, jak potomstwo będzie patrzyło na postać mężczyzny nawet w dorosłym życiu. Ma to wpływ na relacje międzyludzkie czy związki. Pełna akceptacja i zrozumienie ze strony taty umacnia poczucie własnej wartości.

Nieobecność ojca czy wszelkie nieprawidłowości w relacji są podstawą do występowania licznych traum w dalszym życiu dzieci. To widoczne szczególnie dziś, kiedy tak wiele osób potrzebuje terapii odsłaniającej problemy zakorzenione w dzieciństwie. Współcześni ojcowie podchodzą do wychowania przeważnie w świadomy i troskliwy sposób, co jest ogromnie ważne w wychowywaniu maluchów i uzupełnianiu roli matki.

Dlaczego czas z tatą jest potrzebny dziecku?

Wspólne spędzanie czasu ojca z dzieckiem to podstawowa forma okazywania sobie miłości. Ma to znaczenie szczególnie w pierwszych latach życia, kiedy uczucia nie da się wyrazić inaczej niż tylko opieką i zaangażowaniem. Pozwala to maluchowi poczuć się ważnym i sprawia, że lepiej poznaje tatę.

Zabawy z ojcem, wspólne aktywności i rozmowy pogłębiają w dziecku umiejętności społeczne. Dzięki temu uczy się ono współpracy, komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Równowaga pomiędzy mamą a tatą w wychowywaniu malucha sprzyja prawidłowemu rozwojowi niemal we wszystkich aspektach życia.

Jak być dobrym tatą?

Każdy ojciec powinien zdać sobie sprawę z tego, że nie da się być idealnym. To pierwszy krok w byciu dobrym i troskliwym tatą. Przede wszystkim należy akceptować w pełni swoje dziecko i zawsze być gotowym je wysłuchać. Poczucie akceptacji i zrozumienia jest ogromnie ważne od najmłodszych lat.

Warto zastanowić się nad relacją z własnym ojcem i rozważyć, co dobrego można z niej przekazać swojemu potomstwu. Przykre wnioski mogą być podstawą np. do udania się na terapię i lepszego poznania samego siebie, co z pewnością przełoży się na lepsze wychowanie malucha. Należy uczyć dziecko szacunku do innych ludzi, tolerancji, mówienia „przepraszam” czy odwagi w wyrażaniu swoich uczuć i potrzeb.

Dzieci bacznie obserwują relację matki i ojca. Trzeba dbać o swoją ukochaną i okazywać jej miłość na co dzień, ponieważ partnerska, zdrowa relacja oddziałuje również na rozwój pociech. Warto być przykładem, ale też uczyć maluchy, że każdy może popełniać błędy. Ważne, by wyciągać z nich odpowiednie wnioski.