W każdym nowoczesnym zakładzie nie może zabraknąć spójnego i przejrzystego planu produkcji. Znajduje się w nim między innymi informacja na temat tego ile towaru ma zostać wytworzone w określonym czasie. Jak działa on w praktyce? Wyjaśniamy.
Czym w praktyce jest plan produkcji?
Plan produkcji we współczesnych firmach oparty jest najczęściej na zaawansowanych algorytmach, które dostępne są w specjalistycznym oprogramowaniu. Jeszcze wiele lat temu korzystało się głównie z prostych arkuszy kalkulacyjnych lub kartki papieru do tworzenia konceptu działań maszyn. Dzisiaj wygląda to już zupełnie inaczej. Jednak sam zamysł nie zmienił się przez lata. Jego celem jest zmaksymalizowanie wydajności zakładu.
Codzienny plan produkcji zakłada mnóstwo zmiennych dzięki którym możliwe jest bardzo precyzyjne zdefiniowanie tego ile towaru zostanie wytworzone na koniec dnia. Manager, planista lub inna osoba odpowiedzialna za to zadanie przygotowuje prognozę i statystykę działań maszyn. Uwzględnia się tam bardzo szczegółowe informacje dotyczące między innymi dostępności materiałów, ograniczeń związanych z wydajnością poszczególnych sprzętów i dostępnością przestrzeni na towar. W dokumentacji można także uwzględnić nawet bardzo nietypowe dane, jak na przykład ryzyko wystąpienia awarii. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku firm, które korzystają z przestarzałego sprzętu i muszą liczyć się z różnorakimi problemami na produkcji.
Dlaczego tak ważny jest plan produkcji?
Praktycznie każde liczące się na rynku przedsiębiorstwo produkcyjne nie może obyć się bez efektywnie przygotowanego planu produkcji. Dzięki możliwości przewidywania mocy produkcyjnych łatwiej negocjować i następnie podpisywać korzystne konkretne umowy z dostawcami i odbiorcami. Długoterminowy plan pozwala także oszacować płynność finansową przedsiębiorstwa, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby łatwo policzyć wydatki i przychody w perspektywie kolejnych miesięcy, a nawet lat. Posiadając taką wiedzę firma może więc zainwestować w większą liczbę maszyn już na początku swojej działalności.
Dobry plan produkcyjny pozwala określić między innymi to ile czasu potrzeba, aby zrealizować konkretne zamówienia. Jeśli wydajność zakładu jest mniejsza niż początkowo zakładano to już na tym etapie można w prosty sposób zweryfikować potrzeby i zwiększyć wydajność w określonych miejscach. W planie produkcyjnym można wskazać także momenty przestoju maszyn. Bezproduktywnie tracony czas może być zminimalizowany dzięki zatrudnieniu większej liczby pracowników lub nawiązaniu większej ilości umów z odbiorcami.
Leave a Reply