Czy warto pracować w Niemczech?

Czy warto pracować w Niemczech?

Czy warto pracować w Niemczech?

Wielu Polaków, niezadowolonych ze swoich zarobków w kraju, postanawia pracować za granicą. Obietnice wyższej pensji bardzo kuszą, zwłaszcza gdy mamy na głowie kredyt, planujemy kupić dom albo przygotowujemy się do zorganizowania dużej uroczystości. Możliwości znalezienia pracy na zagranicznym rynku jest całkiem dużo. Sporo osób decyduje się na wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów. Trzeba jednak pamiętać, że kwestią decydującą o przyjęciu posady w Niemczech są nie tylko zarobki – utrzymanie się w obcym kraju może być trudne, dlatego warto się do tego przygotować.

Praca w Niemczech – język

Nie jest żadną tajemnicą, że znajomość języka obcego znacząco ułatwia życie, w szczególności gdy planujemy pracować za granicą. Oczywiście w Niemczech pojawia się wiele ofert, gdzie posługiwanie się niemieckim nie jest wymagane (możemy nawet trafić do miejsc, gdzie będziemy pracowali z innymi rodakami), jednak język przydaje się nie tylko w pracy. Wyjazd za granicę wiąże się z aklimatyzacją w nowym środowisku. Samo wyjście do sklepu i zrobienie zakupów albo dostanie się do przychodni lekarskiej może być dużo łatwiejsze, jeśli będziemy sprawnie się komunikować.

Praca w Niemczech – jak się tam utrzymać?

Oczywiście wszystko zależy od wykonywanego zawodu i faktycznych zarobków. Oferty pracy w Niemczech najczęściej obejmują spawaczy, budowlańców czy opiekunów osób starszych, ale również wśród lekarzy i pielęgniarek można spotkać Polaków. Dobrze mieć wyuczony zawód i konkretne kwalifikacje – to znacząco ułatwia znalezienie pracy.

Dwie najważniejsze kwestie: mieszkanie i zaopatrzenie. Ceny wynajmu mogą się różnić w zależności od regionu (najwięcej Polaków mieszka w Bawarii, Nadrenii, Dolnej Saksonii czy Badenii). Średnio za mieszkanie zapłacimy ok. 400€, zaś za pokój – 250€. Zakupy najlepiej robić w tanich sieciach marketów typu Aldi, ponieważ w Niemczech artykuły spożywcze czy kosmetyki są droższe niż w naszym kraju. Szacuje się, że Polak na stałe zarabiający za zachodnią granicą przeznacza ok. 50% pensji na samo utrzymanie. Przed podjęciem pracy musimy zatem dokładnie się zastanowić, czy opłaca nam się wyjeżdżać i czy rzeczywiście zaoszczędzimy tyle, ile potrzebujemy po powrocie do Polski.

Praca w Niemczech – jak pojechać?

Jeśli uda nam się wynająć mieszkanie, to z reguły kwestia dojazdu do zakładu pracy nie jest zbyt skomplikowana – mamy w końcu komunikację miejską, na krótsze dystanse pozostaje rower i własne nogi. Zdarza się też, że firma udostępnia nam służbowy samochód. Najpierw jednak musimy jakoś dostać się do Niemczech, żeby tam rozpocząć nowe życie. Wówczas korzystną opcją, szczególnie dla tych, którzy mieszkają daleko od granicy, jest samolot. Loty do Niemiec nie trwają długo, więc szybko przedostaniemy się na miejsce.

Część osób nie decyduje się jednak na stałe zamieszkiwanie poza krajem. Tym sposobem wynajmują pokój w Niemczech, ale przebywają tam tylko od poniedziałku do piątku, na weekend zjeżdżając do ojczyzny. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami za przejazd, jednak w ten sposób nie trzeba zostawiać rodziny na długie miesiące. Wówczas zdarza się, że pracujący za granicą podróżuje tam i z powrotem własnym samochodem. Może to wygodna opcja, jednak kto miałby ochotę siadać za kierownicą po długim tygodniu pracy?

Busy do Niemiec to optymalna forma transportu, która pozwala odpocząć i bezpiecznie dostać się do domu. Wystarczy wybranie dogodnego terminu i interesującej nas trasy. Firma Pol-Bus obsługuje wiele miast w Polsce i Niemczech, dzięki czemu wyjazdy za granicę i z powrotem stają się dużo łatwiejsze: http://www.busy-polska-niemcy.com/trasa/. Kierowcy nie tylko dostarczą nas „pod same drzwi”, ale także zatroszczą się o to, by komfort jazdy był jak najwyższy, przy jednoczesnym dbaniu o bezpieczeństwo.

Czy opłaca się wyjechać do Niemiec za pracą?

Rynek pracy w Polsce na szczęście coraz lepiej się rozwija, więc coraz łatwiej znaleźć odpowiedni zarobek niedaleko od domu. Jeśli jednak chcemy nieco szybciej uzbierać kwotę, której potrzebujemy np. do wyremontowania wymarzonego mieszkania, a nie mamy ochoty na bardzo dalekie podróże, to zarabianie w Niemczech wydaje się całkiem korzystnym rozwiązaniem. Trzeba tylko rozważyć, czy jesteśmy gotowi na życie w nowym kraju i ograniczenie kontaktu z bliskimi.

Szukasz korzystnego dojazdu do pracy w Niemczech? Sprawdź http://www.busy-polska-niemcy.com/.