praca zdalna zawody

Zawody, które można wykonywać zdalnie [LISTA]

W obecnych czasach wiele branż oferuje zdalną formę zatrudnienia. Jest to dogodna opcja dla osób, które nie lubią codziennego przychodzenia do biura. Jakie zawody można wykonywać bez wychodzenia z domu? Oto lista kilku z nich!

Praca w domu – w jakiej branży warto szukać zdalnego zatrudnienia?

Jeszcze do niedawna praca zdalna była tematem marginalnym i podejmowało ją stosunkowo niewiele osób (z pewnością mniej niż obecnie). Jednak okres pandemii zmienił postrzeganie wykonywania służbowych obowiązków i coraz więcej pracowników czerpie korzyści z zarabiania bez wychodzenia z domu.

Nikogo również nie dziwi fakt, że niektóre branże są bardziej podatne na wprowadzanie pracy zdalnej. Oferty na home office można najczęściej znaleźć w:

  • IT – to chyba najpopularniejsza branża kojarzona z pracą z domu. Dotyczy nie tylko programistów, ale także analityków, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa oraz zawodów, które nie są związane z tworzeniem kodów. Zalicza się do nich m.in. project managerów, którzy odpowiedzialni są za zarządzanie pracą specjalistów;
  • Finansach i księgowości – coraz częściej rozwiązania z branży finansów i rachunkowości pozwalają pracownikom zajmować się swoimi obowiązkami z domu;
  • Freelancingu – nie jest to do końca branża, ale z pewnością to określenie łączy w sobie zawody, do których potrzebny jest tylko komputer i dostęp do internetu/określonych programów. Zalicza się do tego. m.in. pisarzy/blogerów, grafików komputerowych czy też edukatorów online.

Warto pamiętać, że praca zdalna otworzyła ludzi na globalne możliwości zatrudnienia. Polacy mogą teraz znaleźć wymarzoną pracę w zagranicznych firmach czy korporacjach i jednocześnie pozostać w kraju.

Programista i inżynier oprogramowania

Listę popularnych zawodów wykonywanych z domu nie bez powodu otwiera pozycja programisty. Świat IT dynamicznie się rozwija, a oferty pracy zdalnej pochodzą nie tylko od polskich, ale i zagranicznych przedsiębiorstw. Osoby, które specjalizują się w tworzeniu programów, systemów, aplikacji mobilnych itp. mogą bez problemu zarabiać bez wychodzenia z domu. Umożliwia im to łatwy dostęp do zasobów i narzędzi programistycznych oraz możliwość prowadzenia wirtualnych spotkań. Praca programisty jest w głównej mierze indywidualna, dlatego nie wymaga ciągłego kontaktu z zespołem.

Copywriter, korektor – praca jako freelancer

Branża związana z content marketingiem również jest otwarta na możliwość pracy zdalnej. Dotyczy to w głównej mierze copywriterów, blogerów czy korektorów. Zarówno pisanie treści, jak i ich sprawdzanie, wymaga jedynie dostępu do internetu i sprawnie działającego komputera. Dlatego też jest to idealny zawód dla osób, które nie lubią pracy biurowej i chciałyby zarabiać bez konieczności wychodzenia z domu.

Specjalista ds. mediów społecznościowych

Lekkie pióro i kreatywne podejście mogą się przydać też specjalistom ds. social mediów. Taki zawód obecnie również bez problemu można wykonywać w domu. Do obowiązków w tym zawodzie należy m.in. tworzenie i publikacja contentu na mediach społecznościowych, monitorowanie zaangażowania czy też nawiązywanie współprac z innymi markami. Czasami firmy wysyłają także swoje produkty, aby ich pracownik mógł promować je w sieci z dowolnego miejsca.

Korepetytor online

Pracować zdalnie można też dzięki wykorzystaniu narzędzi e-learningowych. Osoby, które mają bogatą wiedzę z różnych dziedzin, takich jak np. matematyka, chemia, fizyka czy języki obce, mogą prowadzić korepetycje zdalnie. Taka forma coraz częściej odpowiada także uczniom, ponieważ nie trzeba tracić czasu na dojazd do korepetytora.

Wirtualny asystent

Praca wirtualnego asystenta wydaje się idealna dla osób, które nie tylko cenią sobie domowe zacisze, ale i wykazują się zdolnościami organizacyjnymi. Ich obowiązki polegają m.in. na obsłudze korespondencji, tworzeniu materiałów na zlecenie pracodawcy czy pilnowaniu terminów spotkań. Istnieją firmy, w których można je wykonywać w 100% zdalnie.

Właściciel sklepu internetowego

Jedną z form pracy przez internet jest również prowadzenie własnej działalności, a mianowicie sprzedawanie produktów przez internet. Obecnie istnieje wiele różnych usług, które usprawniają cały ten proces. Można m.in. wykupić usługę dropshippingu, dzięki której sprzedawca nie będzie musiał posiadać własnych magazynów na towar. Cały proces wysyłki zamówień przekazuje dostawcy. Dzięki temu wszystkie pozostałe obowiązki może wykonywać z domu.

Tłumacz i transkrybent

Znajomość języka obcego można wykorzystać nie tylko do udzielania korepetycji, ale także jako tłumacz. Wiele takich osób pracuje raczej w formie freelancingu, szukając ofert na różnych portalach, lub też jako tłumacz w konkretnej firmie. Z kolei zawodem, który łączy w sobie umiejętności słuchania i pisania jest transkrybent. Coraz więcej przedsiębiorstw potrzebuje osób, które zajęłyby się spisywaniem napisów do filmów. Są to również instytucje kultury.

Istnieje wiele sposobów na zarabianie bez wychodzenia z domu. Teraz już wiadomo, w jakich zawodach i branżach szukać pracy online. Można programować, sprzedawać, pisać, uczyć i wiele więcej!