w jakie symulatory wyscigowe trzeba zagrac

Symulatory wyścigowe, w które trzeba zagrać!

Ogromne przyspieszenia, ryk sportowych silników i adrenalina pulsująca w żyłach – tego wszystkiego da się doświadczyć bez wychodzenia z domu! Wystarczy sięgnąć po sprawdzone symulatory wyścigów. Gry te przenoszą w świat ekscytujących rajdów i pozwalają wcielić się w rolę profesjonalnego kierowcy. Jak rozpocząć rozrywkę, co będzie do tego potrzebne i z którymi tytułami należy zapoznać się w pierwszej kolejności?

Czym są realistyczne symulatory wyścigowe?

Symulatory wyścigowe mają za zadanie trafnie odwzorować doświadczenia związane z prowadzeniem pojazdów – trzeba przyznać, że udaje im się to wyjątkowo dobrze. Gromadzą coraz większą rzeszę miłośników z całego świata. Czego trzeba się o nich dowiedzieć?

Na początek tego, że kładą duży nacisk na precyzyjną symulację fizyki jazdy samochodów. Obejmuje to realistyczne modele aerodynamiki, układu zawieszenia, hamulców i silnika. Gracze muszą uwzględnić dzięki temu wiele różnych czynników, takich jak zużycie opon, uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany warunków atmosferycznych, a nawet rodzaju nawierzchni – niektóre produkcje cechują się tak dużym stopniem zaawansowania, że do ćwiczeń używają ich nawet prawdziwi kierowcy F1.

Gry tego rodzaju starają się odwzorować prawdziwe tory wyścigowe. Wykorzystuje się do tego m.in. technologię laserowego skanowania. Dzięki temu podczas rozgrywki na kierownicy z FFB (ang. Force FeedBack) da się wyczuć każdą nierówność przemierzanej drogi. Miłośnicy motoryzacji mogą liczyć ponadto na przejażdżkę autami wiernymi stylistycznie swoim rzeczywistym odpowiednikom – modele 3D są dokładnym odwzorowaniem pojazdu zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz.

Innymi słowy, to rodzaj rozrywki przystosowany dla zapaleńców! Symulatory stanowią świetny sposób na utrzymywanie kondycji sportowej poza sezonami – nawet drifterzy ćwiczą na nich swoje umiejętności przed kolejnymi zawodami.

Modele jazdy – zręcznościowy kontra realistyczny

Należy powiedzieć wprost: symulatory nie nadają się dla wszystkich. Nie sprawią przyjemności komuś, kto nie jest zainteresowany sportami motoryzacyjnymi naprawdę. Wyczynowa jazda samochodem jest skomplikowana i wyczerpująca – nie sprawdzi się w przypadku kogoś, kto potrzebuje chwili relaksu po trudnym tygodniu.

Dla takich osób przeznaczone są gry ze zręcznościowym modelem jazdy. Kładą one nacisk na przystępność i rozrywkę, a powstają z myślą o graczach na różnym poziomie doświadczenia. Zapewniają dynamiczną i ekscytującą rozgrywkę, która spodoba się nawet młodszym odbiorcom.

Co będzie potrzebne do grania w symulatory wyścigowe?

To drogie hobby. Zainteresowani muszą nabyć:

 • komputer lub konsolę;
 • kierownicę FFB;
 • akcesoria do kierownicy (pedały, fotele symulacyjne, hamulce ręczne i skrzynie biegów);
 • słuchawki;
 • gogle VR;
 • gry (czasami w formie abonamentów).

Dlaczego kierownica musi mieć koniecznie FFB? Bo technologia ta pozwala przekazać graczowi kluczowe informacje dot. stopniowego tracenia przyczepności i samej trasy. Warto wybierać modele zapewniające skręt 720 lub 1080 stopni.

Gogle VR śledzą ruch głowy użytkownika, zapewniając całkowitą immersję podczas wyścigu. Niestety, urządzenia te wymagają dysponowania potężnym komputerem – do sprawnego działania potrzebują dużej mocy obliczeniowej.

Najlepsze gry wyścigowe na PC i konsole

W które gry wyścigowe trzeba zagrać koniecznie? Zaliczyć do nich można z pewnością:

 • Assetto Corsa;
 • Assetto Corsa Competizione;
 • rFactor 2;
 • Project Cars 2;
 • EA Sports WRC;
 • Dirt Rally 2.0;
 • Gran Turismo 7;
 • iRacing;
 • Forza Motorsport;
 • Forza Horizon;
 • Live for Speed.

Na wspomnienie zasługuje również CarX Drift Racing Online. Chociaż produkcja ta nie jest niestety całkowicie realistyczna, to zapewnia ciekawy i wymagający model jazdy przeznaczony do tzw. driftingu. Produkcja zapewni wiele godzin zabawy!

Miłośnicy rajdów znajdą coś dla siebie w Richard Burns Rally. Gra słynie ze wsparcia sceny moderskiej – tytuł dostaje nieustannie od wielu lat nieoficjalne aktualizacje przygotowane przez innych graczy, które poprawiają fizykę oraz dodają nowe samochody i trasy.

Assetto Corsa – gra zasługująca na wyróżnienie!

Assetto Corsa to gra wydana w 2014 roku, dostępna m.in. na PC, PlayStation 4, Xbox One i w wersji VR. Słynie z zaawansowanej fizyki jazdy i szerokiego wyboru licencjonowanych samochodów od różnych producentów. Gracze mogą wybierać zarówno spośród pojazdów klasy GT, jak i klasyków oraz zwykłych osobówek.

Symulator oferuje różnorodne tryby gry, w tym standardowe wyścigi (również online), treningi i wyzwania czasowe. Zapewnia świetne wrażenia audiowizualne – zostanie z pewnością doceniona przez tych, którzy kochają dźwięk ryczących silników.

Gra wyróżnia się ogromem dostępnych modów (darmowych i płatnych). Społeczność tworzy stale kolejne samochody, tory i integracje, które można łatwo integrować z produkcją. Zwiększa to trwałość i różnorodność tytułu; nic nie stoi np. na przeszkodzie, aby fanatycy WRC zaimportowali legendarne pojazdy, takie jak Subaru 22B STI, a potem uczestniczyli w wirtualnych rajdach po Argentynie, Finlandii i Monako.

Wszystkie wspomniane tytuły spodobają się nie tylko doświadczonym kierowcom, ale również nowicjuszom!