zamek

Wymiana zamka w drzwiach, czy to takie trudne jak mówią?

zamekKażdy właściciel mieszkania, domku lub firmy przynajmniej raz spotkał się z sytuacją, w której musiał wymienić zamki. Często ze względu na powszechne opinie uważamy, że jest to zadanie trudne, zwłaszcza gdy chodzi o wymianę zamka w drzwiach antywłamaniowych. Jednak, często wymianę można przeprowadzić samodzielnie. Jak to zrobić i czy faktycznie jest to trudne? Wyjaśniamy w naszym artykule.

Wymiana całego zamka, czy wkładki?

Warto wiedzieć, że w wielu sytuacjach nie ma potrzeby wymiany całego zamka i wystarczy wymienić wkładkę. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której chcemy zmienić zabezpieczenia, a więc:
• uszkodzona wkładka;
• uszkodzony klucz;
• zgubione lub skradzione klucze;
• przeprowadzka;
• chęć poprawy zabezpieczenia.

Wymiana wkładki będzie niezbędna, jeśli zamek nie posiada wymiennej wkładki, doszło do uszkodzenia zamka lub po prostu chcemy zmienić wygląd zamka i drzwi.

Jak wymienić zamek w drzwiach?

Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar nowego zamka, gdyż różnią się one wymiarami. Niewłaściwy zamek nie będzie pasował do drzwi albo uniemożliwiając prawidłowe działanie zamka albo całkowicie uniemożliwiając jego montaż. Przy czym nowy zamek najlepiej wybrać po demontażu starego, dzięki czemu będzie można dokładnie zmierzyć jego wymiary. Do tego niezbędna jest druga osoba, która przypilnuje mieszkania, gdy udamy się do sklepu po nowy zamek do drzwi.

Sama wymiana zamka w drzwiach antywłamaniowych wymaga odrobinę czasu, cierpliwości i płaski śrubokrętu. Najpierw należy zdemontować szyld oraz klamkę, a następnie odkręcić śruby mocujące, które znajdują się po wewnętrznej stronie drzwi. Uwaga! Nie należy odkręcać śruby, przytrzymującej wkładkę! Następnie zamek podważamy śrubokrętem i go zdejmujemy. Pozostał montaż nowego zamka w drzwiach, co robimy dokładnie tak samo, jak przy demontaży, tyle że w odwrotnej kolejności. Jeśli zamek posiada wymienną wkładkę, to montujemy ją na końcu. Jak to zrobić? Wystarczy wsunąć wkładkę w zamek i przykręcić ją śrubą mocującą. Należy pamiętać, aby do montażu nowego zamka używać jedynie śrub, które znajdują się w zestawie. Stare śruby mogą nie pasować lub być uszkodzone, co negatywnie wpłynie na działanie zamka.

Firma ślusarska

Jak wspomniano wcześniej, wymiana zamka, czy też wkładki w drzwiach nie jest trudna i większość osób sobie z nią bez problemu poradzi. Jednak można również skorzystać z pomocy ślusarza z https://www.pogotowie-zamkowe-lodz-24h.pl/ . Fachowiec doradzi odpowiednie zabezpieczenia i je szybko zamontuje, dając pewność, że zamek będzie działał prawidłowo, zapewniając odpowiednią ochronę domownikom oraz zgromadzonym rzeczom. Pomoc ślusarza jest szczególnie zalecana przy bardziej skomplikowanych zamkach i zamkach elektronicznych, gdzie łatwo o uszkodzenie mechanizmu.

Kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy ślusarza?

Z usług firmy ślusarskiej można skorzystać również w przypadku jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem zamka np. uszkodzona wkładka, zablokowany zamek, czy złamany klucz w zamku. Dodatkowo firma ślusarska oferuje usługę awaryjnego otwierania drzwi, czyli otwarcia drzwi bez klucza. Co może być niezbędne w przypadku zgubienia kluczy, ich uszkodzenia lub zatrzaśnięcia w mieszkaniu. Czasem niezbędne jest również awaryjne otwieranie samochodu np. gdy zatrzaśniemy klucze w aucie lub rozładuje się akumulator, uniemożliwiając otwarcie auta. Wystarczy telefon do ślusarza, aby fachowiec szybko pojawił się w umówionym miejscu i rozwiązał problemy właściciela.