Zaskórniki na nosie pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Najczęściej wtedy, kiedy ma się do czynienia z ważnym wyjściem. Okazją, gdzie trzeba się odpowiednio zaprezentować. Uparcie prześladują człowieka, niekiedy obniżając samopoczucie i komfort psychiczny.
Skąd biorą się zaskórniki na nosie?
Wągry na nosie – jak sama nazwa wskazuje – atakują najczęściej nos i jego okolice. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę tzw. strefę T w obrębie twarzy. Dlaczego takie niekorzystne zjawiska szpecą twarz człowieka? Za ich powstawanie odpowiedzialne są zmiany hormonalne. Najwięcej ma się z nimi do czynienia w wieku młodzieńczym, kiedy to hormony szaleją na całego. Wynikałoby z tego, że po zakończeniu okresu dojrzewania będzie miało się z nimi spokój. Niestety, ale tak nie jest. Zaskórniki potrafią pojawić się również grubo po ukończeniu 50 roku życia.
Za powstawanie wągrów odpowiedzialna może być również nieodpowiednia, codzienna pielęgnacja lub źle dobrane kosmetyki. Osoby posiadające cerę tłustą lub mieszaną, są częściej narażone na powstawanie tego typu przypadków na twarzy.
Czego nie powinno się robić?
Na ogół mówi się o tym w pierwszej kolejności, co powinno się robić, aby wągrów nie mieć. Tym razem jednak w pierwszej kolejności należy wspomnieć, czego nie można robić. Żadnych zaskórników nie powinno się wyciskać. Jak pokazuje praktyka – zdecydowana większość osób to obi. Wyciskanie pryszczy powinno być oficjalnie zabronione – chociażby dlatego, że mogą powstać od tego szpecące i nieestetyczne blizny, których tak łatwo nie da się usunąć.
Należy również uważać dlatego, że wyciskanie może doprowadzić do większego rozniesienia się szkodliwych bakterii. W efekcie, na twarzy będzie pojawiać się większa ilość pryszczy.
Osoby mające do czynienia z wągrami powinny również unikać: tłustych kremów do twarzy, ciężkich podkładów do makijażu. W żadnym wypadku nie można pozwolić sobie na to, aby spać w pełnym makijażu.
Jak pozbyć się wągrów?
Osoba, która ma wągry na nosie, powinna wiedzieć, jak należy wykonywać prawidłową pielęgnacje. Otóż jest to proces, który składa się z takich kroków, jak:
- oczyszczanie,
- nawilżanie,
- złuszczanie martwego naskórka,
- ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Tylko dzięki temu (i odpowiednio dobranym kosmetykom) będzie można zmniejszyć m.in. produkcję nadmierną sebum. Nawet, jeżeli skóra będzie uszkodzona, szybciej będzie możliwe jej zregenerowanie.
Do wyboru są dwa rodzaje kosmetyków. Pierwsza grupa to ta, która dostępna jest na półkach drogerii. Jeżeli te produkty nie przynoszą spodziewanego efektu, należy udać się do dermatologa, który zapisze odpowiednie leki lub wskaże dedykowane dermokosmetyki. Ich działanie jest zdecydowanie skuteczniejsze – chociaż nie zawsze są one wskazane.
Wszystko tak naprawdę zależne jest od organizmu człowieka, jak również jego predyspozycji genetycznych. Przy odpowiedniej pielęgnacji można się wągrów w całości pozbyć.
Leave a Reply