szkolenia

5 sposobów na zwiększanie kompetencji zawodowych

szkoleniaWidać wyraźną tendencję związaną z tym, że w wielu zawodach dużo bardziej zaczynają liczyć się kompetencje zawodowe niż samo wykształcenie. W ich skład wchodzą umiejętności miękkie oraz twarde. W jaki sposób uzyskać oraz zwiększyć konkretne zdolności, a przez to szansę na znalezienie wymarzonej pracy? Podpowiadamy.

1. Udział w szkoleniach

Szkolenia to doskonały sposób, aby zwiększyć swoje kompetencje twarde. Można dzięki temu nabyć szeroką wiedzę merytoryczną w określonym temacie, nauczyć się obsługiwać urządzenia lub poznać możliwości dotyczące nowoczesnych rozwiązań w konkretnej branży. Wiele szkoleń dotyczy także nauki języków obcych. Dzięki temu można w łatwy sposób poszerzyć własne horyzonty i aplikować na interesujące ogłoszenia o pracę nawet za granicą.

2. Uczestnictwo w targach branżowych

Aby zwiększyć własne kompetencje warto aktywnie uczestniczyć w targach branżowych. W ten sposób nie dość, że nawiążemy nowe kontakty biznesowe oraz poznamy nowych pracodawców, to jeszcze zdobędziemy wiedzę na temat najnowszych nowinek i rozwiązań technologicznych. Pozwoli to zabłysnąć w rozmowie o pracę zwłaszcza w branżach, gdzie trwa nieustanny, dynamiczny rozwój.

3. Warsztaty interpersonalne

Aby rozwinąć umiejętności związane z komunikacją warto wybrać się na warsztaty i szkolenia interpersonalne. Kompetencje zawodowe bezpośrednio związane z nawiązywaniem kontaktów są bardzo cenione przez pracodawców i przydają się praktycznie w każdej branży. Nie sposób też nie zauważyć, że przydadzą się doskonale podczas tak ważnego etapu jak rozmowa o pracę.

4. Specjalistyczna prasa i portale branżowe

Jeśli chcemy związać naszą przyszłość z konkretną branżą to warto regularnie sięgać po specjalistyczną prasę oraz odwiedzać portale związane z daną tematyką. Nawet jeśli w taki sposób zaczerpnięta wiedza nie przyda się natychmiastowo, to z pewnością będzie to istotny argument, aby pokazać, że jesteśmy realnie zainteresowani rozwojem w danym kierunku, zwłaszcza w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

5. Wiedza zawodowa w social media

Serwisy social media to doskonały sposób, aby poszerzyć własną wiedzę na wybrany temat. Okazuje się bowiem, że na stronach internetowych takich jak na przykład Youtube lub Facebook znajdziemy bardzo wyspecjalizowane poradniki i szczegółowe informacje od osób, które pracują w danej branży. W ten sposób dużo łatwiej stawiać pierwsze kroki w zupełnie nowej dziedzinie. Dość często za pośrednictwem takich portali firmy zamieszczają oferty pracy w Krakowie oraz w innych miastach.