Jak dobrać kolor okien do koloru elewacji?

Jak dobrać kolor okien do koloru elewacji?

kolor
Projektując budynki mieszkalne czy użytkowe można osiągnąć bardzo ciekawy efekt umiejętnie dobierając kolory stolarki i elewacji. Jakimi zasadami najlepiej kierować się przy takim doborze?

Na rynku budowlanym pojawia się coraz więcej możliwości wykończenia elewacji. Również okna dostępne są już nie tylko w bieli czy kolorach drewna. Przykładem tego jest bogata oferta MS więcej niż OKNA, w której dostępnych jest ponad 40 dekorów. „Projektując domy mieszkalne i inne budynki mamy teraz naprawdę imponujące możliwości wyboru – zarówno materiałów elewacyjnych, jak i stolarki. Warto z tego korzystać w projektach tworząc odpowiednie zestawienia, gdyż jest to jeden z kluczowych elementów wpływających na estetykę danego obiektu. Czasem już subtelna zmiana kolorystyczna może spowodować znacznie korzystniejszy efekt.” – przekonuje architekt Paweł Wyrzykowski z pracowni Wyrzykowski Studio.

W jaki sposób umiejętnie wykorzystać to bogactwo możliwości by osiągnąć jak najciekawszy efekt estetyczny? Oto kilka podstawowych zasad.

Nowoczesna harmonia kolorów

Precyzyjne dopasowanie koloru elewacji i stolarki okiennej sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych w formie budynkach. Tam, gdzie o estetycznym wyrazie domu czy biurowca ma przesądzać przede wszystkim jego bryła, istotna jest kolorystyczna zgodność. W takim przypadku – zależnie od koloru fasady – świetnie sprawdzą się okna w dekorach metalicznych, szare, ceglaste lub w innych ciemnych, jednolitych barwach. Np. do bardzo obecnie popularnych betonowych fasad świetnie basować będą okna w okleinie Antracyt lub – jeśli zależy nam na wyrafinowanym efekcie estetycznym – w okleinach metalicznych Metbrush Alu (struktura szczotkowanego aluminium) czy Alux (struktura aluminium malowanego proszkowo).

Drewno dla miłośników tradycji

Jeśli nasz dom jest bardziej tradycyjny w stylu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór stolarki w dekorach drewnianych. Dekory te – zarówno jaśniejsze, jak i ciemniejsze
– pasują dobrze do często stosowanych w takich domach piaskowych, beżowych, żółtych czy białych elewacji. Również w przypadku, gdy decydujemy się na elewację w całości lub częściowo pokrytą drewnem, stolarka w drewnianych dekorach będzie świetnym uzupełnieniem całości.

W ofercie MS więcej niż OKNA można znaleźć zarówno chętnie wybierane od wielu lat przez klientów propozycje wzornicze, takie jak Złoty Dąb czy Mahoń, jak i nowości
z wykorzystaniem wiernie odtwarzającego strukturę drewna: ciemny Dąb Bagienny, wzorowany na naturalnym drewnie dębowym Winchester XA, wyróżniający się dynamicznym rysunkiem słoi Teak Arte czy inspirowany brzozą Birke Rose.

Niuanse bieli

Biała stolarka jest uznawana za najbardziej uniwersalną. Decydując się na jej zastosowanie warto pamiętać o tym, że biel może mieć różne tonacje kolorystyczne
i najlepszy efekt osiągniemy harmonizując je z tonacją kolorystyczną fasady. Można to prześledzić na przykładzie propozycji MS więcej niż OKNA. Brilliant Weiss będzie odpowiednie do fasad szarych, zielonkawych czy niebieskich. Cremweiss z kolei sprawdzi się przy fasadach beżowych, brązowych, żółtych czy piaskowych. Najbardziej wszechstronna będzie zaś neutralna Biel.

Gra kolorem

Najbardziej śmiałym sposobem skomponowania koloru okien, jest potraktowanie ich jako wyrazistego kolorystycznego akcentu na tle fasady. Intensywny kolor stolarki może skutecznie przyciągać uwagę i być ciekawą ozdobą budynku. W ofercie MS więcej niż OKNA idealne w roli takich akcentowych elementów będą takie dekory, jak Tannegrün, Ciemnoczerwony lub Brillantblau.

Kontrastową stolarkę najlepiej zastosować w przypadku sklepów, biurowców, siedzib firm. „Polecam takie zestawienie swoim klientom instytucjonalnym. Przykuwający wzrok kontrast sprawia, że np. klientom łatwiej zapamiętać siedzibę firmy lub skojarzyć, że dany punkt należy do konkretnej sieci handlowej.” – mówi architekt Paweł Wyrzykowski.