czym jest urbex

Urbex – czym jest i komu się spodoba?

W sieci dużą popularnością cieszą się filmy przedstawiające urbex. To sposób spędzania czasu, który może spodobać się przede wszystkim mężczyznom. Pozwala odkrywać niezwykłe miejsca i dowiadywać się więcej o swojej okolicy. Czym dokładnie jest i kto powinien się tym zainteresować?

Urbex – co to takiego?

Urbex to nazwa pochodząca od angielskiego wyrażenia urban exploration. Oznacza eksplorację miejską. Zjawisko polega na odwiedzaniu starych, opuszczonych budynków i ruin. Częstymi obiektami pożądania osób uprawiających UE stają się niedokończone inwestycje budowlane, szpitale, zamki czy zamknięte zakłady produkcyjne.

Niemal w każdej okolicy znajdują się rejony z opuszczonymi budynkami, które niszczeją. Czasami należą one do osób prywatnych, a niekiedy nie mają właściciela. Z tego względu też kwestia legalności urbexu jest dość dyskusyjna. Niekiedy można natknąć się na tabliczki zabraniające wstępu na tereny obiektów, które mają właściciela.

Podstawowa zasada urbexu to odkrywanie miejsc w taki sposób, aby ich nie niszczyć. Najczęściej budynki te i tak są skazane na ruinę, ale nie powinno się dodatkowo naruszać ich stanu. Zajęcie ma służyć rozrywce, poznawaniu nowych miejsc, budowaniu adrenaliny i ciekawemu spędzaniu wolnego czasu.

Obowiązkowym elementem wyposażenia osoby podczas urbexu jest kamera lub aparat. Z tego powodu na YouTube można znaleźć całe mnóstwo filmów prezentujących grupy eksplorujące okolice swoich miast. Czasami nadają oni swoim przygodom dodatkowo mroczny klimat i udają się np. do ruin szpitali nocą.

Eksploracja budynków – jak zacząć?

Aby rozpocząć przygodę z urbexem, najlepiej dołączyć do lokalnej grupy np. na Facebooku. Wystarczy wpisać „urbex” + nazwę swojego miasta lub województwa, a z pewnością wyszukiwarka pokaże co najmniej kilka wyników. Wybór miejsca do odwiedzenia to jedna kwestia, ale kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do wyprawy.

Pierwsza wycieczka powinna odbyć się w grupie i za dnia. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć podczas eksploracji, dlatego ewentualna pomoc drugiej osoby okazuje się nierzadko nieoceniona. Poza tym zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala dostrzec więcej szczegółów danego miejsca.

Należy wybrać odpowiednie, odporne na uszkodzenia ubranie i wygodne buty, które dobrze amortyzują kostki. Często warunki są dość trudne i trzeba się gdzieś wdrapać lub przeskoczyć np. przez mur czy ogrodzenie. Powinno się mieć przy sobie wodę, latarkę (nawet za dnia, bo nigdy nie wiadomo, jak będzie np. w korytarzach budynku) i przekąski np. w postaci batoników dostarczających szybko dużo energii. Nie można zapominać o w pełni naładowanym telefonie!

Komu spodoba się taka przygoda?

Urbex podoba się przede wszystkim spragnionym adrenaliny. Zwykle na tę rozrywkę stawiają mężczyźni, ale czasami w ruinach spotyka się także panie. Hobby powinno zainteresować osoby fascynujące się architekturą, historią, fotografią, filmowaniem czy nawet poszukiwaniem przygód związanych ze zjawiskami paranormalnymi.

Charakter wyprawy zależy od miejsca, jakie obierze się na cel. Wycieczka wcale nie musi być straszna. Mnogość miejsc do urbexu w Polsce pozwala każdemu znaleźć idealną trasę dla siebie.