butla gazowa

Uchwyt do butli – jak zadbać o jej bezpieczeństwo?

butla gazowaZa pomocą uchwytów można przytrzymać butle z gazami w miejscu i zredukować ryzyko związane z ich uszkodzeniem i wyciekiem gazu. Jakie rodzaje uchwytów do butli stosowane są obecnie? Gdzie są one montowane? Kto zajmuje się ich dostawą? Zobacz najważniejsze informacje!

Kiedy stosuje się uchwyty do butli gazowych?

Element jak uchwyt do butli ma na celu przytrzymanie butli w miejscu i zapobieganie wypadkom związanym z przewracaniem się butli lub ich uszkodzeniem na skutek niestabilności.

Uchwyty pozwalają również na zamontowanie butli w odpowiednim miejscu, dzięki czemu korzystanie z nich jest łatwiejsze, a także nie zabierają one tak dużo miejsca.

Z uchwytów do butli z gazem korzysta się przede wszystkim na zewnątrz i we wnętrzach obiektów, na przykład w firmach wykorzystujących butle gazowe, zajmujących się ich sprzedażą, napełnianiem. Uchwyty mogą być wtedy instalowane również w specjalnych klatkach lub wiatach przeznaczonych do przechowywania butli na gaz.

Ponadto uchwyt do butli może być też wykorzystany w pojazdach, na przykład w kamperach czy w przyczepach kampingowych, samochodach specjalistycznych, gdzie konieczne jest korzystanie z butli gazowych.

Rodzaje uchwytów do butli z gazem

Dobierając odpowiedni uchwyt do butli, należy zwrócić szczególną uwagę na jego rodzaj. Jakie uchwyty można obecnie znaleźć w sprzedaży?

Pod kątem zastosowanych materiałów uchwyty do butli gazowych można podzielić na dwie kategorie, czyli na uchwyty metalowe oraz wyprodukowane z tworzywa.

Metalowe uchwyty wykonuje się najczęściej z ocynkowanej stali, dzięki czemu są one odporne na powstawanie procesów korozji i mogą służyć na długi czas. Najczęściej zabezpieczane są one za pomocą łańcuchów, które przytrzymują butle w miejscu.

Uchwyty z tworzywa sztucznego są lżejsze i tańsze od metalowych. Zwykle mają one specjalne taśmy z opcją regulacji, które pozwalają na przytrzymanie butli.

Jak dobrać właściwy uchwyt do butli?

Wybierając odpowiedni uchwyt do butli, należy przede wszystkim uwzględnić poniższe czynniki:

  • Miejsce montażu butli gazowej,

  • Czynniki, jakie w nim występują,

  • Kształt oraz ciężar butli gazowej,

  • Maksymalny udźwig uchwytu do butli na gaz.

Uchwyty do butli gazowej – gdzie można je kupić?

Sprzedaż elementów jak uchwyt do butli jest prowadzona głównie w firmach specjalizujących się w dostawie butli gazowych. Można również zamawiać je w sklepach internetowych, gdzie sprzedaż prowadzona jest z dostawą do klienta.

Ceny uchwytów do butli gazowych rozpoczynają się od około 20 złotych, natomiast metalowe uchwyty przeznaczone na kilka butli są wydatkiem ponad 100 złotych.