jaka sztuke walki wybrac

Sztuki walki – którą wybrać?

Trenowanie sztuk walki rozwija sprawność fizyczną, a ponadto kształtuje charakter. Zainteresowanych tym sposobem aktywności fizycznej przybywa każdego dnia. Zwykle nie wiedzą jednak, który ze stylów wybrać na samym początku przygody – boks, kickboxing czy może krav magę? Wszystkie z nich zapewniają unikalne korzyści, a podjęcie prawidłowej decyzji nie jest wcale tak łatwe.

Na czym polegają sztuki walki?

Sztuki walki to zróżnicowane i uporządkowane zestawy tradycyjnych oraz nowoczesnych dyscyplin sportowych. Obejmują one różne techniki i strategie pojedynkowania się – w niektórych przypadkach rozszerza się je również o aspekt filozoficzny i etyczny.

Uczą zainteresowanych wielu rzeczy, a między innymi:

  • ciosów;
  • obrony przed atakami;
  • poprawnego ruchu i kontroli nad własnym ciałem;
  • sposobów na osiągnięcie spokoju w stresujących sytuacjach;
  • utrzymywania koncentracji przez dłuższy czas;
  • rozwoju osobistego.

Współcześnie ludzie sięgają po nie z kilku prostych powodów. Mianowicie chcą zadbać o siebie i nauczyć się samoobrony. Sztuki walki tworzą wyśmienitą sposobność do tego, aby skupić się na samodyscyplinie i dążeniu do osiągnięcia doskonałości nie tylko w sferze fizycznej, ale także psychicznej.

Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie stylu należy zatem kierować się własnymi preferencjami i potrzebami. Konieczne będzie zadanie sobie pytania dotyczącego tego, co chce się osiągnąć. Niektóre dyscypliny będą skuteczniejsze pod względem samoobrony (np. krav maga), a inne przyczynią się w większym stopniu do zachowania równowagi wewnętrznej (np. karate).

Która ze sztuk walki nada się do samoobrony?

Samoobrona to nie same umiejętności fizyczne. To również świadomość otoczenia oraz umiejętności unikania konfliktów i radzenia sobie ze stresem. Dobry program powinien uwzględniać kompleksowe podejście do różnych sytuacji, z którymi można spotkać się w życiu codziennym. Zwykle zainteresowani wybierają:

  • krav magę;
  • jiu-jitsu brazylijskie;
  • systemę;
  • boks.

Krav magę opracowały izraelskie siły obronne. Koncentruje się ona na skutecznych i prostych do wykonania ruchach, które mają za zadanie zadać agresorowi duże obrażenia w krótkim czasie – to zdecydowany faworyt osób, które chcą się bronić samodzielnie.

Jiu-jitsu brazylijskie skupia się na technikach walki w parterze (czyli wtedy, gdy obie strony znajdują się już na ziemi). Istnieje wiele opinii, że ta sztuka walki nie ma sobie równych, aczkolwiek… staje się niestety całkowicie nieprzydatna w sytuacjach, w których atakuje więcej niż jedna osoba na raz.

Rosyjska systema przedstawia się podobnie do krav magi. To sambo militarne – styl wykorzystujący elastyczność ruchów przy minimalnym wykorzystaniu siły fizycznej. Zadane w jego ramach ciosy mają za zadanie całkowite obezwładnienie oponenta.

Za warty omówienia można uznać boks, czyli pojedynkowanie się w stójce na pięści. Chociaż dyscyplina ta ma wiele minusów (nie wykorzystuje nóg oraz nie przewiduje użycia odpowiednich technik walki po upadku na ziemię), to cechuje się jedną wielką zaletą – jej podstawy są proste do nauczenia się i tłumaczą podstawy trzymania prawidłowego dystansu od przeciwnika.

MMA

Mieszane sztuki walki (ang, Mixed Martial Arts) to dyscyplina, która zyskała ogromną popularność na całym świecie nie bez powodu – jest niezwykle wszechstronna, bo wykorzystuje wszystkie możliwe style jednocześnie.

W MMA zawodnicy mogą używać zarówno technik stójki (ciosy pięściami, kopnięcia i tzw. klincz), jak i parteru (duszenia, poddania i rzuty). Brak sztywnych reguł pozwala bijącym się na pozostanie wszechstronnymi i elastycznymi. To sport, który wyciąga na wierzch wszystko to, co najlepsze.

Wielu ekspertów zaleca, aby naukę samoobrony ukierunkować na wykorzystanie MMA. Dzięki temu atakowani będą wiedzieć, jak zachować się optymalnie w każdej niebezpiecznej sytuacji.

Jak zacząć trenować sztuki walki?

Trening sztuk walki to proces długofalowy, wymagający zaangażowania, cierpliwości i dyscypliny. Na sam początek należy poszukać renomowanych szkół lub klubów oferujących trening w wybranej dziedzinie. Ćwiczenie samemu nie będzie mieć żadnego sensu – nowicjusze nie są w stanie nauczyć się samodzielnie nawet podstaw prawidłowej techniki.

Konieczne będzie sprawdzenie harmonogramu zajęć. Muszą być one dostosowane do tygodniowego planu życia, aby nie kolidować z żadnymi ważnymi czynnościami codziennymi. Możliwe, że wymagane będzie też kupno sprzętu, np. ochraniaczy na zęby lub nogi, rękawic i kasku.

Nowe wyzwania trzeba przyjmować z otwartym umysłem. Instruktorzy i starsi uczniowie dysponują wiedzą, którą z chęcią się podzielą – pod warunkiem że zainteresowany będzie w stanie ich posłuchać i zaakceptować, że to prawdopodobnie oni mają zawsze rację.

A przed samym pierwszym treningiem dobrze jest skonsultować się ze swoim lekarzem i fizjoterapeutą. Trenowanie sztuk walki wiąże się z występowaniem bolesnych kontuzji. Dowiedzenie się o ukrytym schorzeniu zawczasu może potencjalnie uchronić przed niebezpieczną sytuacją, a nawet uratować życie.

Czy sztuki walki da się trenować samodzielnie w domu?

Odpowiedź na to pytanie zalicza się do bardziej złożonych. Tak, ale przy założeniu, że osoba ćwicząca zdążyła opanować już dostatecznie podstawy techniki. Jeżeli nie, to bezpieczną alternatywę będą stanowić samodzielne ćwiczenia siłowe lub aerobowe – pozwolą zadbać o ogólny rozwój fizyczny (zwiększają m.in. wydolność tlenową).

Samodzielne trenowanie przez amatorów bywa skrajnie niebezpieczne. Amatorzy zwykle nie są w stanie wyprowadzić poprawnie ciosów, a regularne powtarzanie ich nie pod okiem trenera przyczynia się do utrwalania błędów. Oduczenie się ich w przyszłości będzie uciążliwe i czasochłonne.

Podsumowując, naukę pojedynkowania się należy rozpocząć od wybrania odpowiedniej dyscypliny sportowej, a następnie znalezienia klubu w okolicy. Tam zainteresowani zostaną wyszkoleni przez fachowców przy zachowaniu prawidłowego poziomu bezpieczeństwa.