sygnet jak nosic

Męska biżuteria – jak nosić sygnet?

Poza obrączką ślubną mężczyźni rzadko wybierają jakąkolwiek inną biżuterię. Z dawnych zasad klasycznej elegancji ostał się jedynie zwyczaj noszenia zegarka, bez którego nadal trudno wyobrazić sobie stylowy, formalny ubiór. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by być jednym z tych panów, którzy noszą sygnet. Dobrze dobrany nie trąci kiczem, a wręcz przeciwnie, dopełnia wizerunek właściciela. Jak i z czym go nosić? Czas poznać odpowiedź.

Dopasowanie sygnetu do innych dodatków oraz ubioru

Męska biżuteria kojarzy się z oficjalnym ubiorem, choć pasuje nie tylko do niego. Niemniej jednak dobór sygnetu trzeba zacząć nie od samego pierścienia, ale uświadomienia sobie, do jakiej odzieży i butów będzie on pasował. Innymi słowy, tak jak nie ubiera się kaloszy do garnituru, tak sygnetu nie zakłada się do choćby stroju sportowego. Z czym więc go zestawić? Oprócz, oczywiście, marynarki i krawata dobrze prezentuje się w stylizacjach casualowych.

Osoby chcące nosić sygnet powinny dopasować go m.in. do koszuli. Dobrym wyborem są zarówno te z długimi, jak i krótkimi rękawami. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki temu z ulubionego pierścienia nie trzeba będzie rezygnować także latem. Najlepiej, żeby koszula była gładka, czyli pozbawiona pasów, krat, prążków itp. W miesiącach zimowych zamiast niej sprawdzi się golf albo sportowa marynarka i szal noszone pod długim płaszczem.

Z górnym elementem odzieży powinny korespondować spodnie. Muszą być one dobrane kolorystycznie do górnej części ubrania i pozostać bez detali. Zaleca się ponadto modele z długimi nogawkami, również w ciepłych porach roku. Z tego powodu poleca się mieć w szafie kilka par lekkich, bawełnianych spodni, w których można czuć się komfortowo, nawet gdy za oknem jest upał. Do stroju w stylu casualowym pasują skórzane półbuty. Natomiast latem najlepiej założyć mokasyny.

Jaki sygnet kupić?

Jak widać, nie trzeba na co dzień chodzić w garniturze, żeby nosić sygnet. Warto jednak mieć na uwadze, że powinien on zostać dopasowany do stopnia formalności stroju. Duże, złote pierścienie to dobry wybór na oficjalne okazje. Co ważne, właściwa kompozycja elementów ubioru wymaga połączenia dodatków pod względem kolorystycznym. Złoty sygnet dobrze wygląda w zestawie z zegarkiem, spinkami do mankietów i klipsem do krawata w tej samej barwie oraz brązowym paskiem.

Nie każdy mężczyzna ma bądź chce nosić złotą biżuterię. W takim przypadku najlepiej wybrać srebrny sygnet. Innym trafionym pomysłem jest zastąpienie żółtego złota białym. Taki pierścień prezentuje się stylowo w zestawieniu z zegarkiem, którego bransoleta wykonana została ze stali.

Osoby, które wolą czasomierze na skórzanych paskach, mają do wyboru dwie opcje. Ciemny pasek w kolorze hebanu lub czerni dobrze wygląda w połączeniu z sygnetem w kolorze żółtego złota, a np. jasnobrązowy bądź szary ze srebrnym pierścieniem.

Sygnety wykonane z metali szlachetnych to na szczęście niejedyne, które można kupić. Poza ofertą sklepów jubilerskich da się znaleźć także egzemplarze wykonane z innych materiałów. Część z nich jest nawet polerowana na wysoki połysk, dzięki czemu wyglądają naprawdę dobrze. Zakup takiego pierścienia to dobry pomysł dla mężczyzn, którzy sporadycznie mają okazję ubrać formalny strój. Skład chemiczny przedmiotów z metalu bywa jednak różny, o czym powinny pamiętać osoby uczulone na nikiel.

Ostatnia kwestia to wzór sygnetu. W tym przypadku znacznie trudniej udzielić jednoznacznej porady. Dużą rolę odgrywa indywidualny styl. Jeśli już odwoływać się do uniwersalnych zasad, najbezpieczniej wybrać pierścień bez wzoru. Będzie on pasował zarówno do garnituru, jak i sportowej marynarki, golfu czy koszuli.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby do nieformalnego stroju dobrać pierścień z wytłoczonym inicjałem czy wizerunkiem. Jeśli finanse na to pozwalają, można też poprosić jubilera o wykonanie grawerunku na zamówienie.

Na którym palcu nosi się sygnet?

Reguły dotyczące dopasowania sygnetu do stroju są dość ścisłe, co ułatwia zastosowanie się do nich. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z miejscem, w którym się go nosi. Innymi słowy, nie ma żadnej zasady, która by o tym decydowała. Najczęściej można spotkać mężczyzn noszących pierścień na palcu środkowym albo serdecznym lewej ręki. Dlaczego akurat na nich? Odpowiedź jest prosta – tak po prostu się przyjęło.

Na palcu serdecznym lewej ręki nosi się obrączkę, a to może być wskazówką, na który założyć sygnet. Jeśli wziąć pod uwagę nie tyle estetykę, ile wygodę, najlepszym miejscem na założenie sygnetu wydaje się palec wskazujący lub mały. Dzięki temu sygnet nie obetrze obrączki, jak działoby się to po założeniu go na serdeczny.

Jak najbardziej można nosić go też na kciuku, ale w tym przypadku samemu trzeba orzec, czy to komfortowe. Kto wie, czy w ogóle warto się nad tym zastanawiać. Tak naprawdę wielu osobom najwygodniej będzie nosić pierścień na prawej dłoni.

Gdzie kupić sygnet?

Zakup sygnetu nie wymaga odłożenia dużych pieniędzy i wizyty u jubilera. Tego rodzaju biżuterię można kupić w różnych sklepach internetowych. Niekiedy oferują one naprawdę ładne przedmioty pod względem estetyki, wcale nie ustępujące profesjonalnym wyrobom. Gust to, oczywiście, kwestia osobista, tak samo, jak możliwości finansowe. Nie każdy mężczyzna potrzebuje też drogiego dodatku do równie kosztownego garnituru. Mimo tego warto się zastanowić, czy nabycie pierścienia w sieci ma sens.

O tym, jak trudno chodzi się w niedopasowanych ubraniach, nikogo przekonywać nie trzeba. Buty także nie rozciągną się nagle o jeden rozmiar. Dlaczego więc podchodzić inaczej do zakupu sygnetu? Zbyt mały zacznie uciskać, co zapewne szybko skończy się wrzuceniem go do szuflady i skazaniem na zapomnienie. Dokładnie to samo stanie się, gdy pierścień będzie za luźny i co chwilę spadał z palca. Z tego powodu najlepiej udać się do jubilera lub innego sklepu, w którym sprzedaje się takie dodatki i przymierzyć upatrzony egzemplarz.