pomoc prawnika

Rozwód z pomocą prawnika – kiedy warto?

pomoc prawnika

Prawnik wprawdzie nie jest konieczny do rozwodu, jednak w wielu przypadkach jego pomoc może być nieoceniona. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej przy planach przeprowadzenia rozwodu?

Jak się rozwieść?

Rozwód jest sądową procedurą służącą do rozwiązania związku małżeńskiego. W tym celu konieczne jest wniesienie do sądu odpowiedniego pozwu rozwodowego oraz uczestnictwo w rozprawie rozwodowej przez małżonków.

Polskie prawo dopuszcza rozwód w dwóch wariantach, czyli może być to rozwód powadzony z orzekaniem o winie jednej ze strony lub obu stron, ale też rozwód bez orzekania o winie. Ten drugi jest szybszy i łatwiejszy w przeprowadzeniu, natomiast w przypadku winy jednej ze stron warto zastanowić się nad pierwszą opcją, gdyż daje ona dodatkowe możliwości, na przykład w ubieganiu się o alimenty od małżonka.

Dodatkowo ze sprawą rozwodową powiązane są też inne sprawy, a dokładnie są to podział majątku, gdy małżonkowie mieli wspólność majątkową, a wtedy, gdy mieli dzieci, ustala się zasady opieki nad nimi oraz alimenty na dziecko.

Kiedy warto wybrać prawnika do rozwodu?

Wiele rozwodów odbywa się bez większych problemów, gdy małżonkowie są zgodni. Natomiast wtedy, gdy pojawiają się między nimi napięcia, kłótnie, wtedy procedura rozwodowa może być już bardziej wymagająca, czasochłonna, stresująca. Wtedy warto zdecydować się na pomoc prawnika, który może reprezentować swojego klienta w sądzie i pomagać mu w przejściu całej tej procedury.

Wsparcie prawnika często jest wskazane też przy rozwodzie z orzekaniem o winę. W tym przypadku wykonuje się postępowanie dowodowe, które pozwala na określenie, jak doszło do rozpadu małżeństwa. Prawnik może wtedy pomóc każdej ze stron – tej oskarżonej o winę za rozpad małżeństwa oraz tej poszkodowanej na skutej tej winy.

Oczywiście, pomoc prawnika, gdy planowany jest rozwód, będzie też wskazana wtedy, gdy nie wiemy, jak podejść do całej sprawy, przygotować pisma, jakie decyzje podjąć w przypadku podziału majątku czy opieki nad dziećmi. Wtedy doświadczony prawnik może nam w tym wszystkim pomóc.

Jak wybrać dobrego prawnika rozwodowego?

Usługi prawne w zakresie rozwodów oferuje obecnie wiele kancelarii. Gdy natomiast chcemy uzyskać kompleksowe i fachowe wsparcie, warto zdecydować się na kancelarię rozwodową, która w tym zakresie ma bardzo duże doświadczenie.

Gdy chce się wziąć rozwód Gliwice – https://lewandowskaflek.pl/uslugi-1/prawo-rodzinne-i-opiekuncze to miasto, gdzie działają kancelarie prawne specjalizujące się w prowadzeniu tych właśnie usług.

Jeśli więc planuje się rozwód, pomoc prawnika może być bardzo dobrym wyborem dla każdego małżonka.