windykacja

Odzyskaj długi dzięki windykacji. Jak z niej skorzystać?

windykacja

Kontrahent nie zapłacił za fakturę? A może chcesz odzyskać pieniądze od klienta, który nie uregulował rachunku? W takim przypadku warto zdecydować się na skorzystanie z windykacji. Czym ona jest i jak z niej skorzystać? Czy rzeczywiście jest skuteczna?

Na czym polega windykacja?

Windykacja jest sposobem na odzyskanie długów. Termin ten odnosi się do rodzaju działań w ramach prawa, które zmierzają do odzyskania należności od dłużnika.

Działania windykacyjne prowadzone są przez firmy, które specjalizują się w tej dziedzinie, a także przez kancelarie prawne, które również mają taką ofertę dla swoich klientów. Osoby specjalizujące się w windykacji to windykatorzy.

Taka obsługa jest obecnie dostępna w całym kraju, a także może być prowadzona za granicą. Gdy chcesz skorzystać z usług jak windykacje Gliwice – https://klgkancelaria.pl/uslugi-windykacyjne/ to miasto, gdzie również je zlecisz!

Jak odbywa się windykacja długów?

Windykacja długów odbywa się na dwa sposoby, a dokładnie jako windykacja miękka oraz windykacja twarda. Czym różnią się one między sobą?

Miękka windykacja

Miękka, także polubowna windykacja jest rodzajem działań, które polegają głównie informowaniu dłużnika o zadłużeniu oraz na wyjaśnieniu mu, czym będzie skutkować brak spłaty długu.

Windykatorzy w tym celu wykorzystują głównie kontakt telefoniczny, e-mailowy, internetowy, osobisty, a także wysyłają do dłużnika listy.

Jeśli dłużnik na tym etapie rozpocznie współpracę z firmą windykacyjną, wówczas sprawa nie jest kierowana do sądu. To pozwala mu na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji, a także znaczne powiększenie długu na skutek naliczenia dodatkowych kosztów.

Twarda windykacja

Drugim typem windykacji jest windykacja twarda, która określana jest jako sądowa. Prowadzona jest ona w sytuacji, gdy miękka windykacja nie przyniesie żadnych efektów.

Wtedy firma windykacyjna przygotowuje pozew sądowy, którego celem jest uzyskanie sądowego nakazu zapłaty. Dzięki niemu można następnie prowadzić działania komornicze. Komornik przeprowadza wtedy egzekucję komorniczą, która polega na zajmowaniu mienia dłużnika, z którego następnie spłaca się zadłużenie.

Czy działania windykacyjne są skuteczne?

Windykacja jest polecanym sposobem na to, by odzyskać zadłużenie. Dzięki niej szansa na otrzymanie pieniędzy od dłużnika wzrasta, natomiast należy pamiętać o tym, że nie gwarantuje ona ich odzyskania.

Niestety, może zdarzyć się, że dłużnik będzie unikać kontaktu z windykatorem, a także będzie ukrywać swoje mienie, wyjedzie za granicę. Wtedy odzyskanie długów będzie już trudniejsze.