ogrzewanie samochodu

Niezależne ogrzewanie samochodu – czy warto je montować?

ogrzewanie samochodu

Zamontowanie w samochodzie ogrzewania postojowego, czyli inaczej webasto, może być bardzo dobrą decyzją. Obecnie takie systemy można też kupić w wielu wariantach, a wśród nich dostępne jest ogrzewanie niezależne. Czym ono jest i jak działa?

Jakie zastosowanie ma ogrzewanie samochodu?

Ogrzewanie samochodu webasto pozwala na ogrzewanie go również podczas postoju. Dzięki temu pozwala na przygotowanie pojazdu do drogi, jeszcze zanim uruchomi się jego silnik.

Tego typu ogrzewanie samochodów ma bardzo rozległe zastosowanie i może być ono między innymi przeznaczone dla osób, które często pracują w samochodzie, na przykład dla dostawców kurierów, taksówkarzy, kierowców busów.

Również może być ono świetnym wyborem dla osób dojeżdżających do pracy autem, wożących w nim dzieci, często wyjeżdżających na zimowe wypady w góry na narty.

Niezależne ogrzewanie postojowe – jak ono działa?

Pod pojęciem jak niezależne ogrzewanie webasto znajduje się rodzaj ogrzewania samochodowego, które działa niezależnie od innych układów samochodu, w tym od jego jednostki napędowej.

Takie ogrzewanie nie wymaga zatem uruchamiania silnika samochodu, ponieważ może działać ono również bez niego. Systemy tego typu mają głównie konstrukcję wykorzystującą układ chłodzenia oraz wentylacji, aby dzięki temu podgrzewać silnik oraz wnętrze pojazdu.

Zatem niezależne ogrzewanie webasto ma formę jednostki grzewczej, która łączona jest z systemem chłodniczym samochodu i pozwala na podgrzewanie znajdującego się w nim płynu chłodniczego. Dodatkowo, aby ogrzać wnętrze samochodu, rozpuścić lód i śnieg na szybach, niezależne ogrzewanie webasto współpracuje z układem wentylacyjnym.

Takie systemy zasilane są za pomocą paliwa, dlatego też nie wymagają one dostępu do dodatkowych źródeł energii, na przykład nie trzeba podłączać ich kablem do gniazdka.

Kiedy warto kupić niezależne ogrzewanie postojowe do auta?

System jak niezależne ogrzewanie webasto może być bardzo dobrym zakupem dla każdego, kto docenia większy komfort podczas podróży samochodem w trakcie chłodnych dni.

Systemy tego typu mogą wtedy zapewnić wysoką wygodę dla kierowcy oraz dla pasażerów. Pojazd jest wtedy dobrze rozgrzany i od razu gotowy do jazdy. Również nie trzeba skrobać szyb oraz usuwać lodu, ponieważ rozpuszczają się one same.

Dodatkowo warto wskazać, że niezależne ogrzewanie webasto jest również korzystne dla silnika pojazdu, ponieważ rozgrzewa go przed rozpoczęciem jazdy. Poprawia to wtedy jego efektywność i zmniejsza zużycie paliwa. W efekcie jazda jest wygodniejsza i oszczędna.