Wyważanie kół – czy jest konieczne?

Wyważanie kół – czy jest konieczne?

Wyważanie kół – czy jest konieczne?

Większość kierowców dwa razy do roku wymienia opony w swoich samochodach. Za każdym razem pojawia się wówczas pokusa, by zaoszczędzić na kosztach wymiany i zrezygnować z wyważania kół. Dlaczego wyważanie kół jest konieczne i jakie korzyści daje? Co mogłoby się stać, gdybyśmy tego nie robili? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł. 

Na czym polega wyważanie samochodowych kół?

Opony i felgi samochodowe nie są idealnie symetryczne. Kiedy przyjrzysz się kołom samochodów stojących na parkingu, zobaczysz, że mają przymocowane w pobliżu krawędzi felg małe obciążniki. Pomagają one równomiernie rozłożyć ciężar opony. Wyważanie opon polega na znalezieniu odpowiednich miejsc i dostosowaniu wielkości tych ciężarków, aby zapewnić całemu kołu równe wyważenie. W ten sposób koło będzie pracować równomiernie, a samochód będzie poruszał się płynnie i równo.

Należy pamiętać, że wyważanie opon i ustawianie geometrii kół to nie to samo. Wyważanie opon dostosowuje ma na celu równomierny obrót koła, a ustawienie zbieżności to ustawienie kątów, pod jakimi ustawione są koła w zawieszeniu. Nawet jeśli stosujesz najwyższej jakości opony Bridgestone, regularne wyważanie i sprawdzanie geometrii jest konieczne dla płynności i bezpieczeństwa jazdy.

Dlaczego wyważanie opon jest konieczne?

Dzięki regularnej kontroli wyważenia opon uzyskujesz następujące korzyści:

Wyważone opony zapewniają płynniejszą jazdę

Najbardziej zauważalną korzyścią płynącą z wyważania opon jest to, że samochód będzie jeździł płynniej. Kiedy opona jest źle wyważona, możesz zacząć zauważać wibracje w swoim pojeździe. Wibracje te są szczególnie widoczne, gdy jedziesz szybko. Jeśli zauważysz, że kierownica drży, jest to pewny znak, że musisz wyważyć koła.

Wyważone opony zapewniają bardziej ekonomiczną jazdę

Wyważanie opon to nie tylko poprawa jakości jazdy. Może również poprawić zużycie paliwa. Twoje opony nie mogą toczyć się równomiernie, jeśli nie są wyważone.

Dzięki wyważaniu przedłużysz żywotność opon

Niewyważone opony zużywają się nierównomiernie, co może skrócić żywotność opon. Gdy opony są niewyważone, nadmierne wibracje i nierównomierne zużycie bieżnika powoduje szybsze zużycie opon.

Wyważone opony chronią zawieszenie pojazdu

Niewyważone opony są szkodliwe nie tylko dla zużycia paliwa i bieżnika. Może to również wpłynąć na zawieszenie pojazdu. Z biegiem czasu wibracje wynikające z niewyważenia opon będą coraz bardziej negatywnie wpływać na zawieszenie samochodu.

Kiedy trzeba wyważać opony?

Najlepiej nie czekać, aż będzie za późno. Dobrą zasadą jest wyważanie opon co 10000 km lub co sześć miesięcy, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Zwracaj uwagę na następujące znaki wskazujące złe i wyważenie opon:

  • Drgania kierownicy przy dużych prędkościach
  • Obudowa skrzyni biegów dziwnie wibruje
  • Uderzyłeś w duży wybój lub zjechałeś na wysoki krawężnik
  • Zwiększone zużycie paliwa