przemysl

Na czym polega ulga na robotyzację?

przemyslPrzedsiębiorcy coraz częściej decydują się na inwestowanie w nowoczesne technologie. Obecnie ci, którzy zdecydują się na zakupienie wyposażenia pozwalającego na zautomatyzowanie zakładu pracy, mogą skorzystać ze specjalnych ulg. Czym jest ulga na robotyzację i w jaki sposób można ją otrzymać? Zobacz najważniejsze informacje!

Co to jest ulga na robotyzację?

Ulga robotyzacyjna czy też ulga na robotyzację jest rodzajem specjalnej ulgi, której celem jest wspieranie przedsiębiorców wybierających nowoczesne technologie.

W ramach ulgi przedsiębiorcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania do 50% kosztów kwalifikacyjnych. Dzięki temu mogą oni zredukować swoje obciążenia podatkowe, co stanowi duże wsparcie wprowadzeniu biznesu.

Kiedy możliwe jest uzyskanie ulgi na robotyzację?

Ulga przeznaczona jest dla firm, które chcą zdecydować się na zainwestowanie w automatyzację swojego zakładu pracy. Pozwala ona na zakupienie różnego rodzaju wyposażenia, przy czym obejmuje ona jedynie nowe roboty. Wobec tego w jej ramach nie ma możliwości finansowania urządzeń używanych.

Przykładowo ulga na robotyzację pozwala na uzyskanie korzyści przy zakupie:

  • Robotów przemysłowych,

  • Urządzeń i maszyn przeznaczonych do robotów przemysłowych,

  • Wyposażenia potrzebnego do robotów przemysłowych, które pozwala na zwiększenie ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy,

  • Rozwiązań wspomagających zdalne zarządzanie, monitorowanie, diagnostykę oraz serwis robotów przemysłowych, na przykład jak czujniki czy kamery,

  • Urządzeń stosowanych w celu interakcji między robotami a człowiekiem.

Dodatkowo ulga na robotyzację może być zastosowana wtedy, gdy przedsiębiorca ponosi koszty związane z nabyciem praw lub wartości niematerialnych potrzebnych do korzystania z robotów, na przykład licencji, musi przeprowadzić szkolenia, a także korzysta z leasingu.

Kto może skorzystać z ulgi na robotyzację?

Ulga tego typu przeznaczona jest do przedsiębiorców, którzy spełnią określone wymagania. Mogą skorzystać z niej podatnicy PIT i CIT, niezależnie od tego, w jakiej branży działają i jak jest wielkość ich firmy.

Jak ubiegać się o ulgę robotyzacyjną?

Aktualnie ulga na robotyzację jest bardzo popularna. Aby skorzystać z takiego wsparcia, warto zdecydować się na pomoc firm, które zajmują się wsparciem automatyzacji zakładów pracy. Mogą one wtedy dobrać odpowiednie wyposażenie i pomóc w ubieganiu się o ulgę.

Firmy zajmujące się świadczeniem usług w ramach robotyzacji mogą wtedy określić, jakie rodzaje sprzętu potrzebne są w firmie, zidentyfikować koszty, zamówić maszyny, a także zapewnić wsparcie na każdym etapie procesu ich wdrożenia. Dbają one również o to, aby zachodziło ono bezpiecznie i zgodnie z najnowszą wiedzą techniczną.

Pracownicy firmy zadbają też o to, aby ulga na robotyzację była możliwa do wykorzystania przy najbliższym odliczeniu podatku na kolejny rok.