co zabrac na meski wypad w gory

Męski wypad w góry – co ze sobą zabrać?

Pokonywanie górskich szlaków pozwala nie tylko ujrzeć piękne widoki, ale także przezwyciężać własne słabości. Nawet najlepszy taternik czy alpinista nie poradzi sobie jednak bez odpowiedniego ekwipunku. Na szczęście nie trzeba wydawać krocie, by się w niego zaopatrzyć. Co w takim razie kupić? Nadszedł dobry moment na poznanie listy rzeczy niezbędnych w trakcie męskiego wypadu w góry.

Jakie buty będą dobre na wypad w góry?

Kompletowanie wyposażenia na wspinaczkę po górach należy zacząć od wyboru odpowiednio mocnego obuwia. W trakcie eskapady po szczytach żadna część ciała nie jest narażona na urazy tak bardzo, jak właśnie stopy.

Podeszwa

Otarciom, skaleczeniom i obiciom zapobiegnie obuwie wykonane z twardej gumy. Obecnie najpopularniejsza z nich to Vibram, która zapewnia solidną ochronę przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi. Najlepiej, żeby gumą otoczone były też palce, boki i pięty.

Rodzaj wyściółki

W górach gwałtowne zmiany pogody to normalne zjawisko, a w związku z tym trzeba spodziewać się deszczu lub śnieżycy. W takich warunkach łatwo o przenikanie wilgoci do wnętrza butów.

Najprostszy sposób, żeby tego uniknąć, to zakup obuwia ze skóry. Wysokiej klasy produkty wyścielone są od wewnątrz tkaniną GORE-TEX. Pokryta laminatem membrana i siateczkowa podszewka zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią, a przy okazji sprawiają, że w butach jest cieplej.

Rozmiar i długość sznurówek

Jakie jeszcze powinny być buty na wypad w góry? Bez wątpienia większe o jeden rozmiar od tych noszonych na co dzień. Dzięki temu w środku znajdzie się miejsce na grube skarpety i samą stopę, która nabrzmieje wskutek wielogodzinnego wysiłku.

Poza tym trzeba skontrolować wiązania. Najlepiej, żeby oczek na sznurówki było dość dużo np. po pięć na każdą stronę. Pozwoli to zabezpieczyć kostki przed skręceniem, a przy tym zachować tak potrzebną w nierównym terenie ruchomość stóp.

Cena

Poza tym należy zwrócić uwagę na cenę obuwia. Jak w wielu przypadkach, tak i tu najlepiej wykazać się rozsądkiem. Modele za 200-300 zł sprawdzą się co najwyżej w trakcie eskapady po niewysokich pagórkach.

Czy jednak warto popadać w drugą skrajność i wydać kilka tysięcy złotych? Taki wydatek jest uzasadniony, gdy w wysokie góry chodzi się często i zdobywa się naprawdę wysokie szczyty. Pozostałym z powodzeniem wystarczą modele kosztujące w granicach 500-1000 zł.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odzieży górskiej?

W trakcie marszu każdy prędzej czy później się spoci, a co za tym idzie, zacznie odczuwać chłód. Latem nie stanowi to większego problemu, ale w pozostałych porach roku może doprowadzić do przeziębienia. Tego przykrego skutku wycieczki da się uniknąć, ale nie bez zakupu dostosowanej do trekkingu odzieży.

Bielizna

Wszelkie jej elementy, takie jak majtki, skarpety, getry i podkoszulek, powinny być wykonane z syntetycznego materiału termoaktywnego. Zwykle jest on mieszanką poliamidu i poliestru w stosunku około 2/3 do 1/3 (pozostałe kilka procent to inne surowce np. elastan).

Druga warstwa

Co na wierzch? Tak jak w przypadku bielizny nie może to być bawełna. Dobry wybór to sweter z polaru. Zabezpieczeniem nóg będą spodnie z tkaniny hydrofobowej, czyli nieprzepuszczającej wody. Innymi słowy, ciecz, zamiast wsiąkać w materiał, spłynie po nim. Jeśli chodzi o zimowy wypad w góry, warto wybrać model od wewnątrz pokryty polarem.

Okrycie wierzchnie

Kurtka (koniecznie z kapturem) powinna być zarazem wodoodporna, szczelna i przewiewna. Praktyczne okrycia szyte są z watoliny i uszczelnione oddychającą membraną. Dla zapewnienia ochrony przed wilgocią wiele z nich pokrywa się laminatem odzieżowym.

Bardzo ważny jest również kolor. Nawet w trakcie samotnego wypadu w góry trzeba być widocznym dla innych osób wędrujących po szlaku i ewentualnie ratowników. Z tego powodu kurtka górska powinna mieć wyrazisty, najlepiej odblaskowy kolor, a nie np. czarny czy granatowy.

Pozostałe niezbędne elementy ekwipunku górskiego

W przygotowaniach do górskiej eskapady nie można, oczywiście, zapomnieć o odpowiednim plecaku. Poza tym trzeba zdecydować, co do niego schować. Z jednej strony musi się w nim znaleźć wszystko, co potrzebne. Z drugiej – nie powinien być on zbyt ciężki.

Plecak

Przy wyborze plecaka najważniejszą kwestią jest dopasowanie jego wielkości do swoich potrzeb. Jak dużo powinien on pomieścić? W sprzedaży dostępne są modele o pojemności nawet 100 l. Tak duże egzemplarze przydadzą się przede wszystkim osobom, które spędzają z dala od cywilizacji już nie dnie, ale tygodnie. Pozostałym wystarczy wariant mieszczący najwyżej 50 l odzieży i akcesoriów.

Dobry plecak górski musi mieć kilka mniejszych kieszeni, do których da się schować różne przedmioty. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać ich w komorze głównej. Do niej najlepiej zapakować ubrania i suchy prowiant. Co ważne, lepiej nie wkładać tam płynów. Termos z herbatą może się rozszczelnić, przez co ciecz zabrudzi odzież. Jeśli tylko pogoda na to pozwala, bezpieczniej wziąć czystą wodę. W najgorszym przypadku skończy się na zamoczeniu, ale nie zaplamieniu rzeczy.

Na wypad w góry najbardziej nada się model wyposażony w dodatkowe pasy stabilizujące. Pierwszy zapina się na wysokości klatki piersiowej, a drugi na biodrach. Dzięki temu plecak i zgromadzone w nim rzeczy nie przesuwają się, a noszony ciężar przez cały czas rozłożony jest równomiernie.

Scyzoryk

Na górski wypad trzeba przygotować także scyzoryk. Dobrym wyborem są modele z ostrzami z wyciętym otworem na palec. Służy on do otwierania noża jedną ręką, co w wielu sytuacjach może okazać się bezcenne.

Pozostałe przydatne części jego wyposażenia to, m.in. otwieracze do puszek i konserw, łyżka (płaska, ale zawsze jakaś) i piła do drewna. Przy jej pomocy uda się przeciąć gałęzie na ognisko. Ten gadżet zaoszczędzi czas potrzebny na ich złamanie, co bywa trudne, gdy są wilgotne, a przez to giętkie.

Latarka i inne akcesoria

W marszu po górach przyda się także latarka czołowa. W ten prosty sposób można uwolnić ręce, które w razie potrzeby zamortyzują upadek na twarz, np. po potknięciu się o korzeń lub pośliźnięciu na lodzie.

Pozostałe niezbędne elementy wyposażenia w góry to:

  • telefon ze wpisanymi numerami do służb ratunkowych;
  • powerbank lub nawet większa ich liczba;
  • apteczka z podstawowymi artykułami medycznymi – plastrami różnej wielkości, bandażem, lekami przeciwbólowymi i wodą utlenioną;
  • kijki trekkingowe;
  • w przypadku wycieczek w wysokie góry także raki, czekany i liny.