Upadłość zwykle jest kojarzona tylko z firmami. Obecnie jednak polskie przepisy umożliwiają również skorzystanie z upadłości osobom fizycznym, które są konsumentami. Co warto wiedzieć na temat upadłości konsumenckiej?
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Procedura upadłości konsumenckiej została opracowana specjalnie z myślą o konsumentach. Są to osoby fizyczne, które nie mają własnej działalności gospodarczej, czyli inaczej nie prowadzą firmy.
Konsumenci również narażeni są na powstawanie długów, a upadłość konsumencka daje im możliwość skorzystania z oddłużenia. Na jej skutek dochodzi do częściowego albo całościowego umorzenia zadłużenia, zatrzymania procesów windykacyjnych i komorniczych oraz sądowych, które toczą się w sprawie dłużnika. W rezultacie może on łatwiej uregulować swoje zobowiązania.
Aby ogłosić upadłość konsumencką, trzeba być również niewypłacalnym. Oznacza to, że trzeba mieć trudności ze spłatą swoich zobowiązań, na przykład rat pożyczek, kredytów, rachunków. Uznaje się, że niewypłacalność powinna trwać co najmniej 3 miesiące.
Upadłość konsumencka – gdzie można uzyskać pomoc?
Pomoc w sprawach upadłościowych można otrzymać w kancelariach prawnych, które specjalizują się w tej dziedzinie.
Profesjonalna pomoc prawna – upadłość konsumencka Katowice – https://doboszkancelaria.pl/uslugi/upadlosc umów się na spotkanie, aby otrzymać poradę eksperta i rozpocząć procedurę!
Jak odbywa się proces upadłościowy w przypadku konsumentów?
Analogicznie jak w przypadku firm, także upadłość konsumencka wymaga skorzystania z drogi sądowej. Wobec tego konieczne jest wtedy przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a następnie przekazanie go do sądu. Aktualnie jest to możliwe online.
We wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wskazuje się dokładne okoliczności jej powstania, swoje zadłużenie oraz majątek. Następnie rozpoczyna się proces sądowy, w ramach którego ustanawia się harmonogram spłaty zobowiązań.
Warto wskazać, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza, że konsument przestaje mieć możliwość zarządzania swoim majątkiem. Wówczas zajmuje się nim syndyk masy upadłościowej, który spłaca z niego zobowiązania. Oznaczać to może konieczność sprzedaży domu czy mieszkania, by pokryć długi. Wtedy upadły otrzymuje środki na wynajem nieruchomości na konkretny okres.
Gdy zatem długi narastają i nie ma szans na ich spłatę, warto pomyśleć o skorzystaniu z procedury upadłości konsumenckiej. Wsparcie sprawdzonego prawnika pozwoli wtedy na przeprowadzenie procesu szybko, sprawnie i z korzyścią dla dłużnika.
Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl
Leave a Reply