Jakie zastosowanie mają uszczelki teflonowe – PTFE?
Uszczelka kołnierzowa DN50 Frenzelit HPN

Jakie zastosowanie mają uszczelki teflonowe – PTFE?

Jakie zastosowanie mają uszczelki teflonowe – PTFE?
Uszczelka kołnierzowa DN50 Frenzelit HPN

Teflon jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Stosowany jest on również do produkowania uszczelek. Jakie są główne właściwości uszczelek teflonowych, czyli PTFE? Gdzie najczęściej są one stosowane?

Czym są uszczelki PTFE?

Uszczelki teflonowe, czyli uszczelki PTFE – https://www.uszczeltech.pl/oferta/uszczelki-kolnierzowe.html to rodzaj uszczelek powstających z teflonu, czyli rodzaju tworzywa sztucznego określanego jako poli(tetrafluoroeten).

Teflon jest jednym z najbardziej wszechstronnych tworzyw, które ze względu na swoje właściwości wykorzystywane jest różnych obszarach przemysłu, między innymi do przygotowywania uszczelnień – trwałych i skutecznych.

Właściwości uszczelek teflonowych

Uszczelki powstające z teflonu najczęściej mają postać uszczelek płaskich, pierścieniowych, które mogą mieć różne wymiary, dlatego można dobrać je do konkretnego przeznaczenia.

Dostępne są gotowe warianty uszczelek teflonowych, ale również ich producenci mogą wykonać je na wymiar zgodnie z potrzebami klienta.

Wśród najważniejszych właściwości uszczelek teflonowych znajdują się:

  • Wyróżniają się wysoką odpornością na szereg czynników zewnętrznych, między innymi wilgoć, chemikalia, promieniowanie UV, czynniki biologiczne,

  • Mają bardzo niski współczynnik tarcia oraz wysoką udarność – nawet w przypadku niskich temperatur,

  • Są obojętne fizjologicznie, dlatego mogą być one używane również w branży spożywczej, farmaceutycznej,

  • Mogą pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur – nawet do +260 stopni Celsjusza,

  • Charakteryzują się izolacyjnością elektryczną,

  • Nie są podatne na ogień – są niepalne.

Gdzie używane są uszczelki PTFE?

Aktualnie uszczelki PTFE są używane w wielu obszarach przemysłu, szczególnie tam, gdzie wykorzystanie zwykłych uszczelek gumowych nie jest możliwe.

Uszczelki te są stosowane w różnych maszynach i urządzeniach, a także w instalacjach, gdzie pojawia się wysoka temperatura oraz czynniki chemiczne powodujące uszkodzenie zwykłych uszczelek. Bardzo dobrze sprawdzają się one również w środowiskach wilgotnych, ponieważ są odporne na wilgoć.

Zalety uszczelek teflonowych powodują, że można spotkać je między innymi w zakładach w branżach jak:

  • Spożywcza,

  • Farmaceutyczna,

  • Hutnicza,

  • Elektroniczna.

Wykorzystywane są one również w instalacjach przeznaczonych do wody pitnej, zapewniając wtedy jej odpowiednią czystość.

Uszczelki PTFE – gdzie można je kupić?

Aktualnie uszczelki PTFE sprzedawane są przez wiele firm, które specjalizują się w uszczelnieniach. Z ich asortymentem można bliżej zapoznać się już teraz na stronach internetowych i zamówić je z dostawą pod swój adres.