Konto osobiste – wszystko, co musisz wiedzieć o przelewach

Konto osobiste – wszystko, co musisz wiedzieć o przelewach

Konto osobiste – wszystko, co musisz wiedzieć o przelewach

Dopasowane konto osobiste jest podstawą w zarządzaniu domowym budżetem. Po pierwsze – daje właścicielowi poczucie bezpieczeństwa. Bankowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada przecież za gwarancję depozytów zgromadzonych w bankach oraz spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Po drugie – lokując swoje pieniądze w ten sposób, zyskuje się dostęp do komfortowej i użytecznej usługi. Bankowość internetowa daje możliwość intuicyjnego zlecania przelewów. Bez względu na miejsce, w którym w danej chwili się znajdujesz. Jeśli możesz skorzystać z internetu oraz masz niezbędne środki na rachunku bankowym, szybko i bez ryzyka przelejesz je tam, gdzie potrzebujesz. Dowiedz się, co jest najważniejsze przy przesyłaniu środków finansowych z konta osobistego online i od czego zależny jest czas zaksięgowania przelewu.

Konto osobiste – co to takiego?

Każda osoba, zarabiająca i wydająca pieniądze, potrzebuje usługi, która usprawni posługiwanie się i zarządzanie finansami. Z pomocą przychodzą zróżnicowane i konkurencyjne oferty banków. Bogactwo rozwiązań stosowanych na rynku przyczynia się do coraz to nowych udogodnień, kierowanych do klientów instytucji bankowych. Konta osobiste, czyli inaczej rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe służą m.in. do dwóch najpopularniejszych czynności:

  • otrzymywania wynagrodzenia,
  • dokonywania opłat.

W obu przypadkach kluczowy jest transfer środków, dlatego tak ważną kwestią dla użytkownika jest czas zaksięgowania przelewu.

Czy istnieje całkowicie darmowe konto bankowe?

Zgodnie z Ustawą o usługach płatniczych, każdy ma prawo do założenia bezpłatnego, podstawowego rachunku bankowego. Przepisy te pozwalają na dostęp do wygodnego zarządzania pieniędzmi, dzięki możliwościom:

  • realizowania płatności internetowych,
  • regulowania rachunków za usługi i produkty poprzez transakcje zbliżeniowe,
  • całodobowego dostępu do konta osobistego.

Podstawowa opcja wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Posiadacz tego produktu będzie ponosił opłaty, jeśli przekroczy maksymalną liczbę 5 darmowych wypłat z bankomatów w ciągu miesiąca lub przelewów. Jednak nie wszystkie banki stosują tę regułę.

Dlaczego korzystnie jest „orientować się w przelewach”?

Posiadasz konto w banku, ale nie zastanawiałeś się nigdy, ile „idzie” przelew? Korzystasz najczęściej ze zwykłej opcji i nie wiesz, jaki jest koszt natychmiastowego transferu środków? Warto, abyś zapoznał się z najważniejszymi informacjami odnośnie do przekazów pieniężnych, ponieważ w każdym momencie może wystąpić niespodziewana potrzeba na błyskawiczne przelanie pieniędzy.

Najpopularniejsze rodzaje przelewów bankowych

Wśród sposobów transferowania środków w kraju dostępne są dwa popularne typy zwykłych (nienatychmiastowych) przelewów:

  • standardowy wewnętrzny – realizowany natychmiastowo w ramach jednego systemu, do odbiorcy, który posiada rachunek bankowy w tej samej instytucji,
  • standardowy zewnętrzny – pomiędzy kontami w różnych bankach; to, jak długo trwa przelew, zależne jest od tego, kiedy jest najbliższa sesja rozrachunkowa.

Ile „idzie” przelew?

Na długość przesyłania pieniędzy pomiędzy dwiema instytucjami bankowymi mają wpływ godziny, w których księgują one przychodzące i wychodzące transfery. Każda z nich ustala indywidualny harmonogram przelewów. W procesie tym swój udział ma Krajowa Izba Rozliczeniowa, wykorzystuje ona system, w którym środki rozliczane są trzy razy dziennie. Na stronach internetowych banków można znaleźć informacje, do której godziny należy wykonać przelew, aby został on zrealizowany podczas danej sesji ELIXIR.

Zależy Ci na natychmiastowym dostarczeniu pieniędzy?

Jedną z funkcji, którą ma konto bankowe online jest opcja wysyłania transferów docierających do odbiorcy już w ciągu kilkunastu sekund. Trzeba przyznać, że jest to niezwykle wygodna możliwość. Przelew natychmiastowy może zostać zrealizowany w ramach Express Elixir lub BlueCash. Aby przesłać w taki sposób pieniądze, należy sprawdzić, czy oba banki – nadawcy i odbiory – obsługują wybraną technologię. Dzień wolny od pracy nie stanowi tutaj żadnego utrudnienia. Przeszkodą mogą być natomiast ograniczenia związane maksymalną kwotą ekspresowego przelewu. W przypadku pierwszego systemu limit wynosi 100 tysięcy złotych, a w drugim jest to 20 tysięcy złotych.

Wiele możliwości wysyłania środków

Jeśli obsługujesz konto bankowe przez internet, powinieneś być świadomy wszystkich opcji przelewania pieniędzy dostępnych w Twojej bankowości mobilnej. Być może wkrótce przyjdzie moment, kiedy będziesz mógł spróbować nowego sposobu zlecania przekazów pieniężnych i sprawdzić, jakie to proste oraz komfortowe. Zamierzasz zrobić przelew zagraniczny? Upewnij się, jakie koszty obowiązują w Twoim banku – przed wykonaniem tej transakcji. Najtańszą formą jest transfer realizowany w krajach członkowskich Unii Europejskiej, w innych przypadkach konieczne jest zapłacenie prowizji. Nie chcesz przepłacać? Podejmuj decyzje finansowe z rozsądkiem.