idealny garnitur

Jaki jest idealny garnitur?

idealny garniturGarnitur to jeden z najbardziej klasycznych strojów męskich. Jak prawidłowo nosić ten strój, by prezentować się schludnie i elegancko? Oto kilka rzeczy, które powinien znać każdy mężczyzna niezależnie od wieku.

Elementy garnituru

Garnitur to ubranie zaliczane do strojów wizytowych, co oznacza, że jest przeznaczone na okazje, podczas których trzeba prezentować się elegancko. Tradycyjnie składa się ze spodni, marynarki oraz kamizelki, jednakże obecnie najczęściej spotyka się mężczyzn ubranych tylko w dwa pierwsze elementy tej garderoby. Kamizelka często uważana jest za zbyt formalną, jednak nie warto jej lekceważyć – kompletny garnitur pięknie się prezentuje, zwłaszcza podczas wyjątkowych okazji i pokazuje, że znamy podstawy męskiej mody.

Kolor garnituru

Najpopularniejszy kolor garnituru to granat i jego odcienie. Ta barwa będzie pasować do wielu stylizacji i sprawdzi się niemal na każdej okazji. Alternatywą dla niej jest popiel. Oba te kolory łatwo połączyć z innymi dodatkami i przy zachowaniu odpowiedniego umiaru trudno o stylistyczny błąd. Inna sprawa ma się z czernią. Taki garnitur powinno nosić się tylko na wieczorowe okazje (po zmroku) oraz w przypadku pogrzebu.

Materiał

Tradycyjnie garnitur klasyczny powinien składać się w 100 proc. z dobrej jakości wełny. Ten materiał zapewnia wygodę i świetnie prezentuje się osobie, która go nosi. Oczywiście do produkcji garniturów używa się też innych materiałów – lnu, kaszmiru czy sztruksu. Są to zwykle garnitury nieco bardziej codzienne, na przykład do pracy czy na okres letnich upałów.

Dobrze skrojony garnitur

Garnitury można obecnie spotkać nie tylko w sklepach z odzieżą elegancką, ale także niemal w każdej sieciówce. Niestety, są to egzemplarze uszyte na kilka rozmiarów, które nie będą leżeć idealnie na sylwetce. Możemy mieć więc pewność, że garnitur kupiony w sklepie będzie wymagać wniesienia poprawek.

Inaczej kwestia wygląda, gdy mówimy o garniturach na wymiar szytych przez krawca. Specjalista po dokonaniu pomiarów przygotuje taki strój, który będzie leżeć na swoim właścicielu idealnie – będzie mieć przede wszystkim odpowiednio umiejscowiony guzik, długość marynarki, spodni, rękawów długość spodni i rękawów, szerokość klap czy szerokość