wybor odziezy rowerowej

Jaką odzież rowerową wybrać? Najlepsze propozycje

Jazda rowerem bywa wyzwaniem. W sprawnym pokonywaniu tras pomaga nie tylko sam prawidłowo dobrany bicykl, ale również porządny strój sportowy! Takie ubranie zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Czym kierować się podczas jego wyboru, aby jak najlepiej przygotować się do treningów? Okazuje się, że należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników.

Wprowadzenie do świata odzieży rowerowej

Dlaczego warto zgłębić świat tkanin technicznych? Przede wszystkim dlatego, że odzież rowerowa stała się kwestią nie tylko estetyki, ale przede wszystkim praktyczności i funkcjonalności.

Prawidłowy ubiór przydaje się zarówno podczas wyścigów szosowych, jak i przemierzania bezkompromisowych tras górskich. Nowoczesne stroje rowerowe, stworzone z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań, podnoszą efektywność w zmiennych warunkach atmosferycznych. Są prostym sposobem na to, aby czerpać duże pokłady radości ze swojego ulubionego sportu.

Ubrania rowerowe przydają się szczególnie profesjonalistom, ale doceniają je nawet osoby jeżdżące rowerem sporadycznie. To dlatego, że posiadanie nawet jednego kompletu sportowego umożliwia oszczędzanie odzieży używanej na co dzień. Po co brudzić swoje ulubione koszulki, spodnie i kurtki m.in. błotem?

Odzież rowerowa – czy ma naprawdę znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa?

Odzież rowerowa minimalizuje tarcie skóry ciała o materiał. Bywa to przydatne dla cyklistów zwłaszcza podczas pokonywania długich tras. Ponadto niemalże wszystkie ubrania tego typu zapewniają:

  • usprawnioną wentylację;
  • przyspieszone odprowadzanie wilgoci i potu;
  • właściwości termoaktywne (przydatne podczas jazdy wtedy, gdy jest zimno);
  • wygodne wkładki.

Ważny aspekt to również samo bezpieczeństwo. Elementy odblaskowe i jaskrawe kolory zwiększają widoczność kolarza w warunkach słabego oświetlenia. Wzmacniane łaty na kolanach i łokciach zabezpieczają ciało przed konsekwencjami bolesnych upadków, a technologie wodoodporne i przeciwwietrzne chronią m.in. przed opadami atmosferycznymi.

Ubrania tego rodzaju są lekkie i cechują się dopasowanym krojem (zwykle slim-fit). Nie spowalniają cyklisty, a ponadto zapewniają mu wiele kieszeni – mieszczą bukłaki z wodą, batoniki i żele energetyczne, klucze oraz wszystkie potrzebne dokumenty.

Ubranie na rower – bielizna, kurtki, koszulki, rękawiczki, spodenki kolarskie i kaski

Cykliści mają naprawdę w czym przebierać! W jaki sposób stworzyć swój pierwszy komplet? Oczywiście warstwami – takie działanie zapewni rowerzyście to, że będzie doskonale przygotowany do każdej pory roku. Potrzebne elementy to:

  • bielizna termoaktywna – zapewnia ciepło
  • bielizna z wkładką – zwiększa wygodę (miękka pielucha chroni pupę i okolice krocza przed twardym siodełkiem);
  • spodenki kolarskie z wkładką lub bocznymi panelami – zarówno w wersji krótkiej, jak i długiej;
  • koszulki siateczkowe – uniemożliwiają gromadzenie się potu wyłącznie w jednym obszarze;
  • koszulki techniczne – obcisłe i przylegające;
  • kurtki – przeciwdeszczowe i softshell;
  • rękawiczki – pełnopalcowe lub nie (drugie chłodzą dłonie i chronią je przed promieniowaniem UV);
  • kaski – aerodynamiczne lub z systemem wentylacyjnym;
  • okulary przeciwsłoneczne – zwłaszcza te o pomarańczowej barwie szkła.

Niestety, w tym przypadku trzeba liczyć się z dużym wydatkiem. Profesjonalne ubrania potrafią sporo kosztować

Ograniczony budżet – co wybrać jako pierwsze?

Może zdarzyć się, że ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę rowerową i nie chce wydawać zbyt dużej sumy na wszystkie potrzebne akcesoria. Na kupnie czego powinien skupić się więc w pierwszej kolejności? Wrażenia z jazdy poprawią:

  • kask;
  • spodenki z wkładką;
  • okulary przeciwsłoneczne.

Kask to element obowiązkowy, który chroni przed poważnymi urazami głowy podczas wypadku. Dysponować nim powinni zarówno doświadczeni kolarze, jak i amatorzy. Nie warto na nim oszczędzać!

Spodenki kolarskie z wkładką znacznie poprawiają poziom odczuwanego komfortu. Absorbują wstrząsy i redukują tarcie. Pozwalają skoncentrować się na jeździe i eliminują uczucie dyskomfortu – długotrwały nacisk na kość kulszową lub łonową potrafi doprowadzić do bolesnego nerwobólu, a tego lepiej uniknąć za wszelką cenę.

Okulary zabezpieczają oczy przed kurzem, owadami, promieniami UV i zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnień spowodowanych wiatrem. Ponadto poprawiają kontrast i widoczność (przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi słońce lub na niebie występuje wiele chmur). Rowerzysta oślepiony przez promienie słoneczne mógłby nie zauważyć w porę groźnej sytuacji na drodze.

Koszulki potówki – czy naprawdę działają?

Wśród środowiska cyklistów dużą popularność zdobywają tzw. koszulki potówki. To siatkowane T-shirty. Ich struktura pozwala na szybkie odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała na zewnątrz materiału. Działają one na zasadzie kapilarności – wchłaniają pot, a następnie odprowadzają go na zewnątrz.

Czy warto w nie zainwestować? Oczywiście! Są tanie i przynoszą dużą ulgę podczas jazdy w słońcu. Proces odparowywania potu ma efekt chłodzący, a to pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała podczas aktywności fizycznej.

Ich największą korzyść stanowi jednak zupełnie coś innego, a mianowicie uniemożliwiają gromadzenie się wilgoci w jednym miejscu. To ważne dlatego, że przemoczony cyklista, który zjeżdża ze słońca w cień (zwłaszcza podczas wysokiej prędkości), jest narażony na zbyt szybkie wychłodzenie organizmu. Brak podjęcia odpowiednich środków to prosty przepis na szybkie przeziębienie się i męczenie z dreszczami.

Strój na rower powinien być dopasowany do pory roku!

Cyklista powinien postarać się, aby nie doprowadzić ani do wychłodzenia, ani przegrzania się – pomocne w takim przypadku będzie ubieranie się warstwowo. Jeżeli w trakcie trasy zbędna stanie się np. kurtka, to wystarczy złożyć ją do odpowiedniej saszetki, przewiesić przez ramię lub przewiązać wokół pasa.

Zimą nie należy ubierać się zbyt grubo! Temperatura ciała rowerzysty wzrasta ze względu na aktywność fizyczną. Zbyt ciepła odzież przyspieszy pocenie się, a wilgoć będzie mieć problemy z prawidłowym odparowywaniem.