gra alkoholowa

Beer pong – kiedy i jak grać?

Beer pong to jedna z najpopularniejszych gier alkoholowych, w którą gra się na imprezach. Jej korzenie sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to studenci amerykańskiego Dartmouth College zaprezentowali ją po raz pierwszy. Początkowo do piwnego ping ponga wykorzystywało się jeszcze rakietki. Jakie są zasady tej kultowej imprezowej zabawy?

Beer pong – zasady piwnej gry z amerykańskich filmów

Piwny ping pong wymaga przygotowania kilku akcesoriów. Przede wszystkim do rozgrywki potrzebny jest duży stół. Może to być model do klasycznego ping ponga z siatką, ale nie musi. Wystarczy zwykły, jadalniany mebel. Trzeba zaopatrzyć się w pojemne kubki. Najlepiej sprawdzą takie znane z amerykańskich filmów, czyli plastikowe w czerwonym kolorze, ale mogą to być dowolne warianty o pojemności ok. 500 ml.

Do jednej rozgrywki potrzeba 20 kubków – po 10 na każdą z dwóch drużyn. Należy kupić także piłeczki do ping ponga oraz piwo. Gra toczy się pomiędzy dwoma teamami. Każdy z nich powinien się składać z co najmniej dwóch osób. Zasady gry w beer ponga:

  1. Po obu stronach stołu należy ułożyć kubki w kształt trójkąta (podobnie jak kule do bilarda).
  2. Każda drużyna powinna mieć 10 kubków po swojej stronie.
  3. Do wszystkich kubków trzeba wlać piwo, najlepiej do 1/3 lub 1/2 wysokości.
  4. Warto przygotować naczynie z wodą do przemywania piłeczki.
  5. Przedstawiciele drużyn naprzemiennie rzucają piłeczką do kubków przeciwników.
  6. Jeśli piłeczka wpadnie do kubka, to drużyna, do której należą naczynia, musi wypić znajdujące się w nim piwo.
  7. Chodzi o to, aby wyeliminować wszystkie kubki drużyny przeciwnej.
  8. Wygrywa drużyna, która sprawi, że przeciwnicy wypiją całe piwo ze swoich kubków.

Beer pong to rodzaj gry studenckiej, która polega na jak najszybszym sprawieniu, aby przeciwnicy wypili swój alkohol. Nie ma tu raczej czasu na delektowanie się trunkiem, więc nie powinno się kupować rzemieślniczych, kraftowych napojów. Takie lepiej wypić przed lub po rozgrywkach. Mimo studenckiego pochodzenia zabawa jest popularna wśród osób w różnym wieku.

Kiedy grać w beer ponga? Nie tylko na studiach!

Gra towarzyska sprawdza się przede wszystkim na wszelkiego rodzaju domówkach – urodzinach, parapetówkach, imieninach i imprezach bez okazji. Można tworzyć drużyny składające się z przyjaciół czy członków rodziny, ale należy pamiętać, aby każdy z nich był pełnoletni. Czasami beer pong towarzyszy wspólnemu oglądaniu wydarzeń sportowych ze znajomymi. Warto zagrać rundkę np. w przerwie meczu Ligi Mistrzów.

Zabawa sprawdza się podczas wydarzeń tematycznych takich jak Halloween. Wtedy poleca się sięgnąć po kubki z motywem dyni czy duchów i grać w upiornych przebraniach. To dobra rozrywka w trakcie imprezy sylwestrowej, a także grilla w plenerze. Poleca się rozgrywki na zewnątrz, ponieważ w razie rozlania piwa nie trzeba później zbyt wiele sprzątać.

Jak urozmaicić zasady gry? Ciekawe pomysły

Zasady gry w beer ponga są bardzo proste, a doświadczonym graczom po czasie mogą wydać się nieco monotematyczne. Warto zatem urozmaicić reguły i zastosować np. rzuty z zasłoniętymi oczami. Trudniej wtedy trafić do kubka piłeczką, ale przyczynia się to do wielu zabawnych sytuacji. Poza tym można jeszcze zróżnicować zawartość kubków i użyć także innych trunków zamiast piwa. Nada się np. cydr.

Świetnie sprawdzają się także dodatkowe zadania. Każdy, kto trafi do kubka przeciwnika, może np. zrobić kilka przysiadów, odpowiedzieć na kłopotliwe pytanie lub wykonać inne polecenie wymyślone przez drużynę przeciwną. W ten sposób rozgrywka staje się dłuższa i bardziej zróżnicowana. Kolejny pomysł to rzucanie dwoma piłeczkami jednocześnie.

Beer pong to superzabawa, ale jak podczas wszystkich gier z alkoholem należy zachować w niej umiar. To sposób na szybkie spożycie dużej ilości procentów, dlatego trzeba zawsze grać z głową i znać swoje limity.