perfumy z feromonami

Czy perfumy z feromonami działają?

Zapachy mają zdumiewający wpływ na ludzkie zmysły i emocje. To właśnie dlatego perfumy stanowią doskonałe narzędzie do podkreślania własnej atrakcyjności – niektórzy producenci dodają do nich nawet… odrobinę feromonów. Czy ukryte substancje chemiczne naprawdę oddziałują na ludzi i zmieniają ich zachowania? Opinie na ten temat są mocno podzielone.

Jak działają feromony?

Feromony to substancje chemiczne wydzielane przez organizmy (w tym ludzi) w celu komunikacji z innymi jednostkami tego samego gatunku. Nie są wyczuwalne bezpośrednio, bo nie mają żadnego konkretnego zapachu – mimo to wpływają bezpośrednio na zachowanie wszystkich osób w otoczeniu. Budzą subtelne i nieświadome reakcje, które mają wyraźny wpływ na postrzeganie atrakcyjności.

W omawianym przypadku pełnią zatem kluczową funkcję w zakresie przyciągania płciowego i sygnalizacji gotowości do rozmnażania (a przynajmniej tak twierdzą producenci perfum z dodatkiem feromonów). Niestety, nie należy traktować tego jako całkowitej prawdy. To dlatego, że ich rola w społeczeństwie ludzkim jest prawdopodobnie bardziej skomplikowana niż w przypadku innych zwierząt.

Mechanizm działania feromonów nie został jeszcze w pełni zrozumiany. Istnieją teorie sugerujące, że owe substancje chemiczne oddziałują na układ limbiczny, czyli obszar mózgu odpowiedzialny za emocje i pamięć. Ponadto zdarzają się hipotezy głoszące ich zbawienny wpływ na produkcję poszczególnych hormonów (m.in. testosteronu i estrogenu) – nie jest to jednak w żaden sposób pewne ani udowodnione.

Dlaczego tak trudno udowodnić działanie feromonów?

Badania nad wpływem feromonów są trudne do przeprowadzenia ze względu na złożoność interakcji społecznych. Oprócz tego reakcje na nie mogą być silnie uwarunkowane kulturowo i psychospołecznie. To, że konkretne substancje chemiczne mogą wzbudzić pożądanie u konkretnych jednostek, nie oznacza wcale, że zrobią to samo w przypadku innych.

Czym są perfumy z feromonami?

Perfumy z feromonami to specjalne rodzaje pachnideł. Zawierają dodatkowe substancje chemiczne, które mają na celu imitowanie lub wzmacnianie naturalnych feromonów ludzkich. Chociaż różne marki sięgają po odmienne ich rodzaje, to często używanymi są androstadienon (u mężczyzn) i androstadienol (u kobiet).

Warto zwrócić uwagę, że perfumy te nadal cechują się pięknym zapachem same w sobie (dodatek feromonów uznaje się za bezwonny). Podobnie do produktów standardowych składają się z nut głowy, serca i bazy. Cechują się również różną trwałością i projekcją – w zależności od wybranego pachnidła. Wszystkie z nich nadają się do codziennego noszenia. Niewielu konsumentów decyduje się jednak na ten krok ze względu na wysoką cenę, którą trzeba za nie zapłacić.

Czy damskie i męskie perfumy z feromonami działają?

Skuteczność perfum tego rodzaju to temat… kontrowersyjny. Naukowe dowody na ich działanie są ograniczone, a czasami nawet sprzeczne ze sobą. Zainteresowani powinni sobie uświadomić przede wszystkim jedną rzecz: nawet jeżeli są w jakikolwiek sposób skuteczne, to nikt nie gwarantuje, że pobudzą akurat te osoby, którymi jest się zainteresowanym.

Reakcje na feromony są uwarunkowane indywidualnie. Ludzie różnią się od siebie pod względem wrażliwości na zapachy, a także preferencji dotyczących atrakcyjności seksualnej. Skomplikowana natura relacji romantycznych wymyka się prostym uogólnieniom; na urokliwość drugiej osoby składa się więcej czynników, chociażby:

 • wygląd;
 • charakter;
 • głos;
 • nawet sam sposób poruszania się podczas chodu.

Takich elementów wyróżnia się mnóstwo, a wszystkie składają się na jedną całość.

Problematyczny również staje się fakt, że marketing perfum z feromonami zwykle wymierzony jest w osoby niepewne siebie. Takie działanie ocenia się wówczas jako zwykłą próbę oszustwa: producent zaleca kosztowne rozwiązanie problemu, które wcale nie musi być w żaden sposób skuteczne.

Jak używać perfum z feromonami?

Jeżeli zainteresowany zdecyduje się na kupno perfum z feromonami, to powinien dowiedzieć się więcej na temat poprawnego sposobu ich stosowania.

Niektórzy eksperci sugerują, że są one skuteczniejsze w określonych porach dnia. Wieczorem ludzie są zwykle zrelaksowani i otwarci na interakcje społeczne – wydaje się więc, że warto rozważyć aplikację niewielkiej ilości tuż przed nocnym wyjściem towarzyskim, a nie np. do biura czy na spotkanie rodzinne.

Przed nałożeniem warto zastanowić się nad użyciem bezzapachowych balsamów do ciała. Zwiększają one nawilżenie skóry, a tym samym powodują dłuższe wietrzenie produktu właściwego; pachnidło będzie wyczuwalne dzięki temu przez dłuższy czas.

Ile psiknięć będzie wystarczające? Mniej znaczy więcej! Nadmierna ilość stanie się nieprzyjemna i przytłaczająca. Odpowiednie będzie 3-5 rozpyleń atomizerem w okolicach:

 • szyi;
 • włosów;
 • dekoltu;
 • ramion.

Na sam koniec warto pamiętać, że produkt tego rodzaju stanowi jedynie pomocne narzędzie, a nie gotowe rozwiązanie. Nie należy się frustrować w przypadku, w którym nie przynosi żadnych efektów.

Inne skuteczne sposoby na widoczne podniesienie swojego seksapilu

Swój seksapil da się podnieść na wiele różnych sposobów. To proces wielowymiarowy, obejmujący aspekty zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Przede wszystkim należy rozpocząć od zadbania o higienę i wygląd osobisty (większość społeczeństwa okazuje się wzrokowcami). Trzeba myć regularnie ciało i włosy, dbać o zdrową skórę oraz dobierać odzież podkreślającą własne atuty. Pomocne okażą się również zadbane dłonie i paznokcie.

Następny krok to zajęcie się kondycją fizyczną. Regularna aktywność wpływa korzystnie na samopoczucie i pewność siebie, a zdrowa dieta wspomaga utrzymanie dobrej sylwetki i poprawia wygląd skóry. Badania udowodniły, że ćwiczenia siłowe zwiększają produkcję testosteronu u mężczyzn.

Na sam koniec niezbędne będzie:

 • zachowanie pewności siebie;
 • utrzymywanie kontaktu wzrokowego;
 • wykazanie się wysokim poziomem kultury osobistej i empatii;
 • nauczenie się optymalnego stylu komunikacji.

Oprócz tego dobrze zadziała rozwijanie własnych zainteresowań. Pasjonaci są oceniani przez ogół społeczeństwa jako osoby bardziej fascynujące w odbiorze.

To tak naprawdę wszystko, czego trzeba dowiedzieć się na ten temat!