Filtr przeciwpyłkowy nazywany jest również filtrem kabinowym. Odpowiada on za oczyszczanie powietrza, które zasysane jest do wnętrza auta. Jak działa filtr przeciwpyłkowy i jak sprawnie go wymienić?
Jak działa filtr przeciwpyłkowy?
Filtr kabinowy ma za zadanie oczyszczać powietrze, które zasysane jest do wnętrza auta bezpośrednio z drogi. Powietrze wtłaczane jest do środka poprzez klimatyzację lub układ wentylacji. To właśnie ten filtr skutecznie eliminuje przedostawanie się pyłków roślin, kurzu oraz dymu, które unoszą się w powietrzu w czasie jazdy. Filtr przeciwpyłkowy należy jednak regularnie wymieniać. Zaleca się wymianę raz na rok lub raz na 15 tysięcy kilometrów. Wówczas filtr będzie najbardziej skuteczny.
Duża część producentów tego typu filtrów zamieszcza instrukcję dotyczącą wymiany. Filtr kabinowy najczęściej znajduje się pomiędzy kabiną a komorą silnika. Najlepsze dojście do niego jest więc pod deską rozdzielczą. Wymiana filtra nie jest trudnym zadaniem, bez problemu można wymienić go samodzielnie.
Kiedy i jak wymienić filtr przeciwpyłkowy?
Bardzo ważna jest regularna wymiana filtra kabinowego, ponieważ to dzięki niemu możliwe jest uniknięcie przegrzania się silnika dmuchawy. Częstotliwość wymiany filtra zależy od eksploatacji samochodu oraz warunków atmosferycznych, w jakich zazwyczaj jest wykorzystywane auto. Podczas wymiany warto również zwrócić uwagę na zakup oryginalnych materiałów. Niestety zamienniki nie są odpowiednio odporne na wilgoć i znacznie szybciej ponownie się zapychają. Tymczasem oryginalne części samochodowe wcale nie muszą być dużo droższe. Części Economy Parts to oryginalne części bezpośrednio od producenta, które przeznaczone są dla aut starszych niż 4 lata. Części Economy są częściami wysokiej jakości w korzystnych cenach. Chcąc wyszukać konkretną część, można skorzystać z intuicyjnej wyszukiwarki na stronie Economy Parts.
Przed przystąpieniem do wymiany filtra trzeba przygotować wszystkie potrzebne narzędzia. Są to takie przyrządy, jak śrubokręt krzyżakowy oraz płaski, klucze impulsowe czy klucze nasadowe. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją przygotowaną i załączoną przez producenta. Proces wymiany powinien trwać około 15–20 minut.
Filtr kabinowy pełni bardzo ważną rolę i odpowiada za komfort podróży kierowcy oraz pasażerów. Dlatego właśnie regularna wymiana filtra kabinowego jest tak niezwykle istotna. Jego zadaniem jest skuteczne oczyszczanie powietrza podczas jazdy. Zaniedbanie i brak wymiany filtra kabinowego może prowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak przegrzanie silnika dmuchawy, nieprzyjemny zapach oraz zła jakość powietrza we wnętrzu auta.
Leave a Reply