Części oryginalne, zamienniki i podróbki - czym się różnią?

Części oryginalne, zamienniki i podróbki – czym się różnią?

road-231917_640Jest wiele kierowców, którzy korzystają wyłącznie z oryginalnych części samochodowych. Wówczas słysząc o zamiennikach, wyobrażają sobie jakieś tanie części, sprowadzane z Chin, które rozpadną się zaraz po odpaleniu silnika. Ale wcale nie musi tak być. Również zamienniki mogą być dobrej jakości. Jak to jest z tymi częściami?

Części oryginalne

Części oryginalne produkowane są specjalnie dla danej marki samochodu. Można je kupić w autoryzowanych stacjach obsługi. Opakowanie produktu, jak i sama część, sygnowane są logiem konkretnej marki samochodowej.

Oczywiście oryginalne części są dużo droższe niż zamienniki. Niejednokrotnie jednak, jeśli w wyniku używania części zamiennych uszkodzimy samochód, możemy stracić gwarancję na nasz nowy nabytek. Czasem warto więc zainwestować w części oryginalne, zwłaszcza jeśli mamy np. do wymiany sprzęgło. A oryginalne produkty kupicie tutaj: http://www.impwar.pl/.

Zamienniki

Istnieje przekonanie, że zamienniki to najczęściej produkty dużo gorszej jakości niż części oryginalne. Ale to niekoniecznie musi być prawda. Zwłaszcza, że na rynku możemy mieć do czynienia z dwoma grupami zamienników – Premium oraz „tańszej jakości.

Pierwsza grupa właściwie oprócz ceny, nie różni się niczym od części oryginalnych. Bardzo często części te produkowane są na tych samych liniach montażowych, co oryginały. Różnica jest taka, że nie mają one logo konkretnej marki samochodowej. A ich cena? Dużo niższa. Czasem nawet o 50 czy 60%. Czasem więc kupno zamiennika może nam się opłacać.

Druga grupa zamienników to nieco „gorsza jakość”. Części te produkowane są przez wyspecjalizowane firmy, które znane są większości mechaników w warsztatach niezależnych czy serwisach sieciowych. Zwykle mamy do czynienia z dobrymi materiałami i odpowiednimi certyfikatami. Ta grupa części nie jest więc dużo gorsza niż oryginały czy zamienniki typu „Premium”.

Podróbki

Współcześnie podrobić da się wszystko – nawet części samochodowe. Podróbki zwykle są bardzo tanie, ale są dużo gorszej jakości i zwykle nie posiadają żadnych certyfikatów. Ich używanie często może prowadzić do awarii samochodu. Lepiej więc ich unikać.