Film.com.pl i Filmopedia, czyli wielki cyfrowy powrót „Filmu”

Film.com.pl i Filmopedia, czyli wielki cyfrowy powrót „Filmu”

filmik
Film.com.pl to adres witryny internetowej magazynu „Film”. Teraz to to również adres nowego serwisu filmowego, nowoczesnego internetowego magazynu filmowego. Archiwalne numery magazynu można przeglądać na stronie Filmopedia.org.

„W swojej historii „Film” był zarówno tygodnikiem, dwutygodnikiem, jak i – w ostatnim dwudziestoleciu – miesięcznikiem. Zmiany podyktowane były zmianami czasów, w których ukazywało się pismo. Teraz czas na kolejną. W internetowym wydaniu pisma stawiamy na to, co wyróżniało nas od samego początku – obszerne teksty krytyczne, relacje z festiwali i wydarzeń kulturalnych oraz ciekawe wywiady ze znanymi i początkującymi twórcami kina, o których będzie jeszcze głośno” – mówi Michał Kaczoń, który odpowiada za merytoryczny nadzór nad nowym serwisem Grupy PMPG Polskie Media. Kaczoń jest autorem bloga poświęconego kulturze popularnej – „Seriale, Filmy, Muzyka” (superkaczy.blog.pl). Od kilku miesięcy pracuje nad reaktywacją cyfrowej wersji „Filmu“ oraz digitalizacją archiwalnych wydań magazynu.

Jeszcze przed uruchomieniem nowej wersji serwisu, „Film” wznowił działalność w serwisach społecznościowych, jest obecny zarówno na Facebooku (ok. 6,5 tys. fanów), jak i na Twitterze (ponad 1000 obserwujących).

Nową technologię i layout strony film.com.pl przygotował Dział Rozwoju Oprogramowania PMPG Polskie Media.

Partnerem serwisu jest Hala Stulecia we Wrocławiu, która latem 2015 r. pokaże wystawę zdjęć Marylin Monroe.

Nowy serwis internetowy to kolejny element, którym PMPG Polskie Media przypomina 67 lat historii magazyny „Film”. Równolegle, we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej realizowany jest projekt pod nazwą „Filmopedia”. Na stronie Filmopedia.org digtalizowane są archiwalne numeru magazynu – od jego pierwszego wydania w 1946 r. Można tam obejrzeć okładki, fotosy dawnych gwiazd oraz najciekawsze teksty z poszczególnych numerów. Docelowo na stronie znajdą się wszystkie wydane numery magazynu „Film”. Będzie to szczególne świadectwo zmian i rozwoju polskiej kultury popularnej.

Magazyn „Film” to najstarszy w Polsce magazyn poświęcony filmowi i kinematografii. Ukazywał się od 1946 r., początkowo jako tygodnik, potem jako miesięcznik. W 2006 r. PMPG odkupiła upadający miesięcznik od wydawnictwa Hachette Fillipacchi i wznowiła jego wydawanie. Ostatni drukowany numer magazynu „Film” ukazał się w czerwcu 2013 r.