Czy warto posiadać rejestrator jazdy?

Czy warto posiadać rejestrator jazdy?

kamera_samochodowa_rejestrator_jazdy_xblitz_ghost 2Kamerę samochodową posiadać warto i jest to prawda niepodważalna. Dlaczego? Ponieważ nagranie z kamery samochodowej może być naprawdę ważnym dowodem w spornych sprawach. Ważne jest jednak, aby nagranie to było w wysokiej jakości, niepozostawiającej miejsca na jakiekolwiek wątpliwości. Jaki sprzęt więc wybrać i kiedy faktycznie może on się przydać?

Czym jest i do czego potrzebujemy rejestratorów jazdy?

Rejestrator jazdy powstał na początku jako urządzenie do pomiaru prędkości. Dopiero z biegiem czasu i potrzeb użytkowników rozwinięto inne opcje. Dlatego w obecnych czasach rejestrator jazdy to nic innego, jak po prostu kamera nagrywająca, co dzieje się w otoczeniu naszego samochodu. Po co więc posiadać taki sprzęt? Bowiem nawet jeżeli jesteś ostrożnym i przepisowym kierowcą, drogi aż roją się od drogowych piratów, którzy zagrażają naszemu bezpieczeństwu. Niejednokrotnie przecież zdarzyła się sytuacja, w której sprawca stłuczki ucieka z miejsca wypadku, a jego odnalezienie jest niezwykle trudne bądź zwyczajnie niemożliwe. Mając nagranie, na którym zarejestrowane jest całe zajście, można odczytać z niego numery rejestracyjne winowajcy i łatwiej go odnaleźć. To samo w przypadku, gdy nasz pojazd zostanie uszkodzony na parking podczas naszej nieobecności. Większość kamer wyposażona jest bowiem w specjalne czujniki, które automatycznie uruchamiają nagrywanie w przypadku uderzenia czy poruszenia się samochodu. Nagranie takie może stać się nawet kluczowym dowodem w sądzie, pomóc nam w walce o odszkodowanie, a przypadkowe nagranie drogowego pirata może pomóc policji w jego zatrzymaniu i ukaraniu, a co za tym idzie – zmniejszeniu liczby niebezpiecznych kierowców na drodze.

Jak wybrać dobrą kamerę samochodową?

Samochodowe kamery mają przede wszystkim za zadnie zarejestrowanie danej sytuacji na drodze, dlatego ważne jest, aby jakość nagrania nie pozostawiała żadnych wątpliwości. Dobrym wyborem jest na przykład urządzenie Xblitz Ghost, które nagrywa filmy w jakości Full HD bądź HD, choć aktualnie praktycznie wszystkie kamery posiadają minimum takie parametry. Warto zwrócić również uwagę, czy nagranie nie straci wiele na jakości w czasie nagrywania nocą oraz jaki jest kąt nagrywania. Ważne jest bowiem, aby rejestrowane były przynajmniej dwa pasy ruchu i pobocze. Zwykle kąt taki wynosi 120 stopni, jednak na rynku dostępne są również kamery nagrywające kąt 150, a nawet 180 stopni! Wszelkie dodatkowe opcje należy dobierać do indywidualnych potrzeb. A jest z czego wybierać!