Jak zabezpieczyć samochód przed rdzą?

Jak zabezpieczyć samochód przed rdzą?

pexels-photo-253096Korozja elementów samochodu, a zwłaszcza nadwozia, to najczęstszy problem, z jakim spotykają się właściciele aut. Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, co również ma odbicie w tym temacie. Czy istnieją skuteczne sposoby na zabezpieczenie samochodu przed korozją? Jak sobie poradzić, kiedy rdza zaatakowała już nasz samochód?

Usuwanie rdzy z nadwozia

Musimy pamiętać, że nawet niewielkie spuchnięcie lakieru czy malutki purchel korozji może oznaczać, że pod spodem czai się dziura wielkości pięciozłotówki. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować nawet najmniejszych oznak korozji. Aby zobaczyć, czy rzeczywiście mamy do czynienia z taką niespodzianką, musimy usunąć utleniony metal. Możemy go zeskrobać, usunąć za pomocą szczotki drucianej czy opukać młotkiem. W warsztatach blacharskich zwykle od razu w ruch idzie szlifierka kątowa, a uszkodzony element zostaje odcięty.

Nie liczmy, że kiedy zostawimy rdzę pod jakąś listwą, to rdza się nie rozprzestrzeni. By ją usunąć, musimy zdemontować również listwę czy inny element, pod którym ukrywa się korozja.

By pozbyć się rdzy, warto skorzystać też np. z piaskowania. Zwykle w ten sposób czyści się z rdzy felgi, ale można też podwozie. Pamiętajmy jednak, że od razu po piaskowaniu element musi zostać zabezpieczony, np. lakierem.

Chemia w ruch

Jeśli mechaniczne usuwanie rdzy nie wchodzi w grę, możemy spróbować chemicznego konwertera rdzy. Taka metoda niestety działa powoli (24-48 godzin), a do zastosowania jej wymagana jest minimalna temperatura otoczenia równa 10-15 stopni.

Czym zabezpieczać nadwozie?

Do zabezpieczania przed rdzą elementów najbardziej na nią narażonych, najlepsze będą środki na bazie wosku oraz oleje czy inne tłuszcze. Pierwsze wymienione środki możemy łatwo aplikować za pomocą sprayu. Musimy jednak pamiętać, że zabezpieczana powierzchnia powinna być czysta i sucha, inaczej środek będzie pękać i łuszczyć się.

Środki na bazie oleju i tłuszczu nie mają problemu z pękaniem, jednak by je zaaplikować, potrzebujemy kompresora i specjalnego pistoletu.

Jeśli poszukujesz blacharza, który zajmie się Twoim samochodem i zabezpieczy go przed rdzą, zajrzyj na stronę: http://www.impwar.pl/.