Czego potrzebujesz do wypożyczenia samochodu?

Czego potrzebujesz do wypożyczenia samochodu?

automobile-1834279_960_720Jeśli wypożyczasz samochód po raz pierwszy, z pewnością zadajesz sobie dużo pytań. Jakie dokumenty musisz posiadać, ile musisz mieć lat, a nawet od kiedy masz prawo jazdy… Są rzeczy, bez których wynajem auta niestety nie będzie możliwy. O czym powinieneś pamiętać?

Dokumenty

Oczywiście prawo jazdy przy wypożyczaniu samochodu to rzecz najważniejsza. I nie – prawo jazdy ciotki czy brata bliźniaka nie wystarczy, musi być Twoje własne. Warto również wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie wymagają, by prawko było wydane od roku do nawet trzech lat wcześniej. Oczywiście ta kwestia zależna jest od klasy samochodu, jaki chcemy wynająć. Świeżo upieczony kierowca może więc mieć niemały problem z wynajmem samochodu.

Kolejna ważna rzecz, poza prawkiem, to dokument tożsamości. Pamiętajcie, że samo prawo jazdy nie wystarczy. Musicie też mieć dowód osobisty albo paszport.

Ostatni wymagany dokument to karta kredytowa. Bez niej nawet nie zarezerwujecie auta, jeśli chcielibyście robić to przez internet. Karta musi mieć datę ważności przynajmniej do dnia planowanego zwrotu samochodu. Czasami na karcie zabezpieczana jest kwota w formie depozytu, jeśli nie wykupimy pełnego ubezpieczenia. Jest to zabezpieczenie wypożyczalni na wypadek uszkodzenia samochodu.

Wiek kierowcy

Z tym już bywa różnie, jednak praktycznie w całej Europie minimalny wiek kierowcy to 21 lat. Oczywiście zdarzają się państwa, gdzie musimy skończyć 25, a nawet 30 lat. W Polsce póki co takie wymogi obejmują nas tylko wtedy, kiedy chcemy wypożyczyć samochód wyższej klasy. Warto pamiętać, że często kierowcy poniżej 25 roku życia muszą płacić więcej za wypożyczenie. Podobnie rzecz się ma z kierowcami starszymi – np. powyżej 65 roku życia.

Drugi kierowca

Jeżeli planujemy wyjazd z drugim kierowcą, który również będzie prowadził pojazd, musimy poinformować o tym wypożyczalnię. Zwykle również druga osoba musi przedstawić ważne prawo jazdy i dokument tożsamości, a firma musi wystawić pisemną zgodę. Czasami wypożyczalnie żądają także dodatkowej opłaty. Odpowiedzialność za szkody spoczywa oczywiście wyłącznie na najemcy.

Interesuje Cię wypożyczalnia samochodów Katowice-Pyrzowice lotnisko? Sprawdź: https://www.yourcar.pl/.