basen stelazowy jak wybrac najlepszy

Baseny stelażowe — czym warto kierować się przy zakupie?

basen stelazowy jak wybrac najlepszy

Baseny stelażowe to prawdziwy hit, który na dobre zagościł wśród właścicieli własnych ogródków. Nic w tym dziwnego! Proste w montażu, wytrzymałe solidne i trwałe produkty umożliwiają szybką ochłodę nawet w najbardziej upalny dzień lata.

Choć wizja prywatnego kąpieliska i relaksu brzmi niezwykle kusząco, to jednak przed zakupem musimy przemyśleć kilka kwestii, które pozwolą na długie i niczym niezakłócone użytkowanie basenu. Na czym warto się skupić podczas poszukiwania idealnego basenu? Jakie podłoże sprawdzi się najlepiej i jaki kształt powinno przybrać nowe miejsce odpoczynku? Sprawdźmy!

Najlepsze podłoże pod basen ogrodowy

Przygotowanie gruntu na przyjęcie nowego kąpieliska może stanowić niełatwe zadanie. Musimy wiedzieć, że baseny stelażowe nie przepadają za nierównościami. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest podkładka pod basen, dostępna w większości sklepów budowlanych.

Taka mata, wykonana z pianki PVC zapewnia gładkie i pozbawione odkształceń dno, które nie tylko umożliwia komfortowe korzystanie z basenu, ale też ochrania całą dolną część konstrukcji przed uszkodzeniem mechanicznym czy przebiciem. Oprócz podkładki powinniśmy sprawdzić jakim gruntem pod basen ogrodowy dysponujemy i czy na pewno będzie on odpowiedni.

  • Trawa — jeśli na naszej działce dominuje trawa, a jej powierzchnia stanowi równą i zwartą nawierzchnię to bez problemu możemy na niej umieścić basen. Takie rozwiązanie nie generuje dodatkowych kosztów, jednak musimy pamiętać, że po złożeniu basenu trawa znajdujące się pod nim nie będzie wyglądała zbyt estetycznie;
  • kostka lub płyty chodnikowe — posiadając taki element w swoim ogrodzie, śmiało możemy wziąć go pod uwagę jako potencjalne miejsce na nowy basen. Zarówno kostka, jak i płyty umożliwiają perfekcyjne wypoziomowanie i trwałość, a ponadto nie ulegają zniszczeniu pod wpływem basenu. Do mankamentów możemy zaliczyć twarde podłoże, które jednak możemy nieco „zmiękczyć” za pomocą podkładek pod baseny.
  • piasek — to również polecany materiał na podłoże do basenu ogrodowego. Cechuje się łatwym poziomowaniem, nie tworzy zbyt twardej nawierzchni, a jego cena jest przystępna dla każdego.

Na takich podłożach nie istnieją przeciwwskazania do rozkładania nowego basenu stelażowego. Powierzchniami, których raczej powinniśmy unikać, są: kamienie, żwir, asfalt, klepiska, a także grunty, gdzie dominuje glina.

Jeśli myślisz nie tylko o postawieniu, ale wręcz o wkomponowaniu swojego basenu w architekturę ogrodu – warto przeczytać ten artykuł o obudowywaniu basenów stelażowych na radiowrzesnia.pl.

Kształt basenu ma znaczenie!

Basen okrągły? A może kwadratowy? To pytanie, na które każdy z nas musi sobie odpowiedzieć indywidualnie. Decydując się na konkretny kształt, musimy wziąć pod uwagę dostępny teren, warunki gruntowe, a także metraż. Wiele osób decyduje się na zakup tradycyjnego, okrągłego basenu ze względu na dużą średnicę i możliwość kąpieli z całą rodziną. Oprócz kształtu powinniśmy zwrócić także uwagę na głębokość, która umożliwi komfortowe pływanie, a także ewentualne dodatki: drabinkę lub filtry.

Jaki basen do ogrodu wybrać?

Cena basenu stelażowego może wynosić nawet kilka tysięcy, dlatego też przed jego zakupem warto zapoznać się z promocjami różnych producentów. Wybierając nasz wymarzony basen do ogrodu, pamiętajmy o tym, by zwrócić dużą uwagę na jakość firmy, która go wyprodukowała. Nie zawsze warto kierować się tylko ceną. Zgodnie ze starym przysłowiem: skąpy traci dwa razy.