dieta na osob chorych na cukrzyce

Dieta dla cukrzyka wbrew pozorom jest bardzo różnorodna – sam się przekonaj!

dieta na osob chorych na cukrzyce

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, której skalę, już określić można mianem epidemii. Podstawą jej leczenia jest specjalny sposób odżywiania, który – tylko pozornie kojarzy się z monotonnym jadłospisem. Sprawdź, jak wygląda dieta dla cukrzyków i przekonaj się, że komponowane posiłki faktycznie są różnorodne.

Cukrzycę jest chorobą, w której dochodzi do podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Jest to spowodowane zaburzeniami w wydzielaniu insuliny lub w działaniu tego hormonu. Najbardziej popularna jest cukrzyca typu 2, która objawia się m.in. nadmiernym pragnieniem, wzmożonym apetytem, przybieraniem na wadze, wahaniami nastroju, zaburzeniami widzenia, zmęczeniem, infekcjami skóry, wolniejszym gojeniem się ran.

Co może jeść cukrzyk – tabela

Dieta dla cukrzyka to ważny element leczenia choroby. Prawidłowo skomponowany jadłospis dla cukrzyka przyczynia się do wyrównania glikemii, co pozwala na uniknięcie znacznych wahań poziomu glukozy we krwi. – Dieta kojarzy się z mnóstwem wyrzeczeń oraz monotonnym jadłospisem. Tymczasem jest to specjalny plan odżywiania, który bazuje na zdrowych nawykach żywieniowych. Można jeść smacznie i jednocześnie zdrowo – trzeba tylko wiedzieć, jakie produkty należy uwzględnić, a jakie koniecznie wyeliminować lub ograniczyć – tego można dowiedzieć się na blogu Michała Wrzoska – https://michalwrzosek.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-cukrzycy/.

Jadłospis dla cukrzyka powinien bazować przede wszystkim na produktach o niskim indeksie glikemicznym.

Danie Porcja Indeks glikemiczny
Jajecznica na maśle 100 g 0
Zupa pomidorowa 220 g 38
Ser żółty 65 g 0
Łosoś wędzony 100 g 0
Płatki owsiane (sypkie) 100 g 40
Kasza gryczana 50 g 40
Filet z kurczaka 15 g 0
Awokado 140 g 10
Jabłko 180 g 35
Kapusta kiszona 110 g 15
Kawa bez cukru 250 ml 0
Kiwi 75 g 50
Czekolada gorzka (powyżej 80% kakao) 100 g 20

Powyższa tabela prezentuje wybrane dania o niskim indeksie glikemicznym.

Jeśli zastanawiasz się, jakie owoce może jeść cukrzyk, ich lista jest dość długa. Zalicza się do nich w zasadzie wszystkie produkty, m.in. wiśnie, czereśnie, grejpfrut, gruszki, banany, brzoskwinie. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre owoce – jabłka, borówki amerykańskie czy winogrona – mogą zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 przy spożyciu 3 porcji dziennie. Tak wynika z badania opublikowanego w British Medical Journal.

Cukrzyca a dieta – produkty zabronione

Mimo ogromnej różnorodności diety dla cukrzyka, w jadłospisie nie mogą znaleźć się wszystkie produkty spożywcze. Koniecznością jest wyeliminowanie tych, które odpowiadają za znaczne wahania stężenia glukozy we krwi oraz tych, które sprzyjają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego.

Śniadanie, obiad ani kolacja dla cukrzyka nie powinna zawierać przede wszystkim węglowodanów prostych, tłuszczów trans oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. W związku z tym zaleca się wykluczyć lub ograniczyć do minimum spożycie np.:

  • oleju kokosowego,

  • oleju palmowego,

  • wysokotłuszczowych produktów mlecznych,

  • słonych przekąsek,

  • słodyczy,

  • żywności typu fast food.

Dieta dla cukrzyka wcale nie musi bazować na tych samych daniach. Co powiesz na kanapkę z omletem i pastą awokado, zupę krem z brokułów albo na tuna bowl? Brzmi naprawdę apetycznie i właśnie tak może wyglądać jadłospis dla cukrzyka. Wystarczy, że skorzystasz ze wsparcia doświadczonego dietetyka klinicznego, który ułoży dla ciebie indywidualną dietę – z uwzględnieniem osobistych preferencji smakowych.