Czy pamiętacie jeszcze remonty w domu rodziców lub dziadków, które miały miejsce piętnaście, dwadzieścia lat temu? Układanie kafli w łazienkach było prawdziwym wyzwaniem, a każdy dobry fachowiec mógł liczyć na nieograniczoną liczbę zleceń. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej, bo zmieniły się materiały i akcesoria do płytek ceramicznych, które umożliwiają dokonanie zmiany wystroju łazienki własnymi rękami. Ty też sobie poradzisz.
Gotowe do natychmiastowego użytku preparaty gruntujące, zaprawy wyrównujące i kleje, świetne materiały do spoinowania eliminują ryzyko popełnienia błędów, co zdarzało się często przed laty. Wówczas nie było tak doskonałych produktów jak dziś, a fachowcy, nawet ci najlepsi, popełniali błędy, samodzielnie ustalając chociażby skład zaprawy. Skutkiem tego kafelki często nie trzymały się dobrze ściany, fachowcy rozkładali ręce, a klient był niezadowolony. Dziś każdy, kto chce wykonać remont łazienki sam, dostaje do ręki gotowe produkty, które wręcz gwarantują sukces. Sprawdź, jak łatwo można to zadanie wykonać samodzielnie.
Ocena i przygotowanie podłoża
Materiały i akcesoria do płytek ceramicznych nie są problemem, zatem możesz się skupić na odpowiednim ich dobraniu do podłoża i do samych kafli. W nowych łazienkach, gdzie na podłodze jest zwykła betonowa wylewka, a ściany pokryte są tylko tynkiem, nie ma wiele pracy, jeśli chodzi o przygotowanie podłoża. Należy oczyścić je z kurzu i poważniejszych zabrudzeń, a następnie zagruntować specjalnym preparatem. Warto sprawdzić poziom i pion powierzchni. Jeśli podłoga jest bardzo krzywa, to potrzebna będzie zaprawa wyrównująca. Jeśli jednak poziom podłogi nie jest zły, to można go skorygować samym klejem do płytek ceramicznych.
Jeśli nowe kafle zamierzasz położyć w starej łazience, to trzeba zarezerwować sobie nieco więcej czasu na przygotowanie podłoża. Ściany i podłogi trzeba oczyścić ze starych warstw kafli, tapet, farb, a także należy usunąć elementy tynków czy betonu, które nie trzymają się już powierzchni. Wszystkie nierówności należy uzupełnić, stosując zaprawę wyrównującą. Dopiero na tak przygotowane, wypoziomowane podłoże można kłaść kafle.
Staranność i dokładność to podstawa sukcesu
Zanim na ścianie położysz klej, wypróbuj układ kafli „na sucho”. Trzeba wybrać taki sposób położenia kafli, który wymagać będzie najmniej docinania poszczególnych płytek. Bardzo ważną regułą jest także niedocinanie najwyższego rzędu płytek, a więc trzeba tak rozplanować cały układ, aby docinać tylko rząd kafli przylegający bezpośrednio do podłogi.
Aby rozpocząć układanie kafli na ścianie należy najpierw za pomocą sznura murarskiego wyznaczyć poziom i pion. Fachowcy używają też tak zwanej listwy startowej. To listwa, którą tymczasowo przytwierdza się do ściany poziomo, a wyznacza ona dolną krawędź drugiego rzędu kafli, licząc od strony podłogi. Najlepiej położyć najpierw właśnie ten rząd kafli i jeden pionowy. Po bardzo dokładnym sprawdzeniu poziomu i pionu, można przystąpić do dalszej fazy prac. Sprawdzaj pion i poziom za każdym razem, gdy położysz kilka płytek. To kluczowe czynności, które umożliwią korygowanie ewentualnych błędów na bieżąco i w efekcie całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.
Jeśli starannie dobierzesz materiały i akcesoria do płytek oraz zastosujesz się do podstawowych zasad układania kafli na ścianach i na podłodze, z pewnością osiągniesz wspaniałe efekty.