Alergolog – kiedy się do niego zapisać?

Alergolog – kiedy się do niego zapisać?

Alergolog – kiedy się do niego zapisać?

Alergolog to lekarz specjalizujący się w alergiach. Kiedy warto udać się na konsultację alergologiczną? Jak wygląda wizyta u lekarza alergologa?

Czym zajmuje się alergolog?

Lekarz jak alergolog zajmuje się prowadzeniem diagnostyki i leczeniem alergii. Pomaga on zarówno dzieciom i młodzieży, jak i osobom dorosłym, u których występują objawy alergiczne.

Przedmiotem zainteresowania alergologa są różne rodzaje alergii, w tym:

  • alergie wziewne

  • alergie kontaktowe

  • alergie pokarmowe

Alergolog prowadzi określone rodzaje badań, które pozwalają w wykryciu przyczyny alergii, a także zaleca pacjentom odpowiednią metodę leczenia uczuleń, które pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów.

Kiedy udać się do alergologa?

Wizyta u lekarza alergologa jest wskazana przede wszystkim u tych osób, u których pojawiają się objawy alergii.

Do alergologa warto zwrócić się wtedy, gdy pojawiają się objawy jak:

  • świszczący oddech

  • wodnisty katar

  • częste kichanie

  • duszności

  • łzawienie i swędzenie oczu

  • problemy trawienne po określonych produktach

  • reakcje skórne, na przykład zaczerwienienie, swędzenie

Powyższe objawy w przypadku alergii pojawiają się wtedy, gdy pacjent wystawiony jest na działanie alergenu. Często są one obserwowane w okresie wiosennym, gdy rośliny rozpoczynają pylenie, ale niektóre widoczne są też przez cały rok, na przykład w przypadku alergii na kurz.

Gdzie zapisać się na wizytę u alergologa?

Z konsultacji alergologicznych można skorzystać zarówno w placówkach posiadających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i w prywatnych placówkach medycznych.

W przypadku wizyt na NFZ czas oczekiwania na konsultację może wynosić nawet parę miesięcy. Gdy zatem pacjent chciałby dostać się do lekarza najszybciej, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z konsultacji prywatnych. Cena wizyty wynosi najczęściej od 100 do 150 złotych.

Sprawdzony alergolog Bytom – adresy oraz opinie na temat alergologów można znaleźć już teraz w internecie.

Przebieg wizyty u alergologa

Do wizyty u lekarza alergologa nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Gdy ma się jednak wyniki badań wykonanych wcześniej, warto zabrać je ze sobą. Można też przygotować listę stosowanych leków, co również może pomóc w postawieniu diagnozy.

Podczas wizyty alergolog wykonuje wywiad z pacjentem. Pyta o odczuwane objawy, okoliczności, w których się pojawiają, a także stosowane leki i inne preparaty.

Następnie alergolog może skierować pacjenta na badania. Testy alergiczne wykonuje się skórnie lub z krwi. Na podstawie ich wyników można określić przyczynę uczulenia i obrać najlepszą metodę leczenia – leki, odczulanie.