Gruz po pracach remontowych – zobacz, jak się go pozbyć!

Gruz po pracach remontowych – zobacz, jak się go pozbyć!

Gruz po pracach remontowych – zobacz, jak się go pozbyć!

Planujesz remont w domu? A może już go zakończyłeś? Sprawdź, w jaki sposób można pozbyć się zalegającego gruzu. Do wyboru jest kilka metod, które mają swoje zalety i wady, a także różnią się pod kątem cenowym.

Gdzie wyrzucić gruz?

Gruz jest odpadem, który zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może być wyrzucony bezpośrednio do kosza na odpady zmieszane. Konieczne jest więc jego odpowiednie zutylizowanie.

Odpad tego typu powinien być przekazany do firmy, która zajmuje się utylizacją gruzu. Następnie jest on przekazywany do firm zajmujących się jego przetworzeniem, między innymi przerabiany jest na kruszywo.

Aby pozbyć się gruzu, można skorzystać z trzech głównych opcji:

  • Przekazać gruz do PSZOK-u,

  • Wynająć kontener na gruz,

  • Zamówić wywóz gruzu.

Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego przed wybraniem odpowiedniej warto poznać je bliżej, aby bez problemu pozbyć się gruzu po remoncie.

Przekazanie gruzu do PSZOK-u

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-i działają w każdej gminie i mieście. Są one zobowiązane do przyjmowania bez opłat odpadów od osób opłacających regularnie rachunki za odbiór odpadów.

Wobec tego w punkcie można oddać odpady za darmo, jednak trzeba je do niego przewieźć, co niekiedy może być problematyczne, gdy nie dysponuje się odpowiednim pojazdem, nie ma się czasu lub możliwości załadowania go ręcznie. Niektóre punkty mają też ograniczenia w ilości przyjmowanego gruzu.

Wynajem kontenera na gruz

Aby pozbyć się gruzu, można również wynajmować kontenery na gruz. To bardzo popularne rozwiązanie wtedy, gdy dopiero planuje się prace, ale również można zdecydować się na wynajem po zakończeniu robót.

Firmy komunale wynajmujące kontenery na gruz mogą zaoferować je w różnych wielkościach, co pozwala na dopasowanie ich do ilości odpadu. Kontener jest dostarczany pod wskazany adres, potem należy samodzielnie umieścić w nim gruz, a następnie skontaktować się z wynajmującym, który odbiera go i utylizuje.

Ceny wywozu gruzu rozpoczynają się już od około 400-500 złotych w przypadku mniejszych kontenerów.

Wywóz gruzu z załadunkiem

Dostępna jest również usługa polegająca na wywiezieniu gruzu wraz z załadunkiem przez pracowników firmy. To bardzo wygodna propozycja dla osób, które nie mogą samodzielnie załadować odpadu i chcą pozbyć się go od razu.

Minusem jest w tym przypadku wyższa cena, ponieważ za wywiezienie gruzu z załadunkiem trzeba będzie zapłacić najczęściej od około 800 złotych do nawet ponad 2000 złotych w przypadku większej ilości odpadów.