Zespół suchego oka lub objawy z nim związane to problem niemal połowy pacjentów odwiedzających gabinety okulistyczne. Choć to bardzo powszechne, szczególnie wśród pracowników biurowych, schorzenie, nie wszyscy wiedzą jak mu zaradzić. Oto 10 sprawdzonych metod.
Krople do oczu, nawadnianie organizmu, gimnastyka oka – to tylko niektóre metody na szybkie nawilżenie oka, przynoszące ulgę w takich objawach, jak kłucie, pieczenie, uczucie obecności piasku lub ciała obcego pod powiekami.
1. Odpocznij od ekranu
To pierwsza i najważniejsza metoda na szybką ulgę w objawach suchego oka. Zrób sobie dziesięć minut przerwy od komputera, daj oczom odpocząć a od razu poprawisz swoje samopoczucie.
2. Stosuj krople do oczu
Nawilżające krople do oczu, najlepiej na bazie lipidowej z kwasem hialuronowym w składzie pomogą ci uzupełnić ubytki w filmie łzowym pokrywającym oko. Od razu poczujesz ulgę, nawilżysz oko i pozbędziesz się przykrych objawów takich, jak rozmyty obraz, kłucie czy swędzenie.
3. Pij dużo wody
Często niedostateczna jakość i ilość filmu łzowego wynika z odwodnienia organizmu. Pij dużo wody oraz napojów bez cukru, jak herbatki i napary ziołowe, soki owocowe i warzywne, a unikniesz odwodnienia skutkującego suchością oczu i skóry.
4. Wysypiaj się!
Suchość oka i uczucie obecności piasku pod powiekami to często wynik zwyczajnego niewyspania. Śpij w regularnych godzinach, minimum 7 godzin na dobę, a unikniesz przemęczenia.
5. Jedz tłuste ryby
Makrela, łosoś, śledź, sardela – te wszystkie ryby są bogate w kluczowe dla zdrowia twoich oczu wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3. Nie lubisz ryb? Zacznij jeść oleje roślinne, na przykład olej lniany.
6. Gimnastykuj oczy
Gdy zaczynasz odczuwać pieczenie i suchość oka, a krople do oczu zostawiłeś w domu, pomoże ci gimnastyka oka. Zamknij powieki i zacznij wwodzić okiem w prawo i w lewo przez około 2 minuty, a pobudzisz oczy do wydzielania nowych łez.
7. Przewietrz pokój
Latem korzystasz z klimatyzacji, a zimą z centralnego ogrzewania? To może bardzo wysuszać oko, dlatego wietrz pomieszczenia tak często, jak to możliwe. Zimą stosuj także nawilżacze powietrza, a latem zamieniaj klimatyzację na wiatrak tak często, jak to możliwe.
8. Unikaj noszenia soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe bardzo wysuszają oko i mogą przyczynić się do wystąpienia objawów związanych z zespołem suchego oka. Dlatego zdejmuj soczewki, gdy tylko masz okazję a najlepiej na co dzień noś okulary, a szkła kontaktowe zakładaj tylko na wielkie wyjścia.
9. Chroń oczy przed wiatrem, słońcem i pyłem
Noś okulary! Chronią one oczy nie tylko przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale też przed wiatrem i pyłem, które mogą podrażniać i wysuszać oko.
Leave a Reply