stomatologia zachowawcza

Leczenie zachowawcze czy kanałowe – czym się różnią?

stomatologia zachowawcza

Gdy pojawiają się ból zębów oraz widoczne na nich zmiany próchnicze, w takim przypadku konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Stomatolog w takiej sytuacji może przeprowadzić leczenie zachowawcze albo kanałowe. Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą te dwie metody? Jakie mają one zastosowanie?

Leczenie zachowawcze u stomatologa

Termin ten odnosi się do leczenia pomniejszych ubytków próchniczych, które nie spowodowały uszkodzenia miazgi zębowej. Leczenie to potocznie określane jest jako plombowanie.

Leczenie zachowawcze jest prowadzone z użyciem różnych typów plomb. Najnowocześniejsze z nich, czyli plomby światłoutwardzalne, są dostępne w prywatnych gabinetach. Są to plomby bardzo trwałe, o naturalnym wyglądzie. NFZ refunduje jedynie plomby niższej jakości – utwardzane chemicznie.

Leczenie kanałowe u stomatologa

Z kolei leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, gdy doszło do uszkodzenia miazgi zębowej, czyli tkanki znajdującej się wewnątrz zęba.

Najczęściej leczenie kanałowe musi być wykonane wtedy, gdy doszło do znacznej próchnicy, ale również martwicy zęba, jego złamania, zwichnięcia. Przeprowadza się je też ze wskazań protetycznych, na przykład przy zakładaniu mostków protetycznych i koron.

Obecnie leczenie kanałowe w prywatnych gabinetach prowadzone jest z wykorzystaniem zaawansowanego wyposażenia, między innymi urządzeń jak endometry do pomiaru kanałów oraz mikroskopy stomatologicznej. To powoduje, że wyróżnia się ono wysoką skutecznością, a także może być zastosowane w przypadku ponownego leczenia kanałowego – reendo.

Gdzie udać się do stomatologa?

Aktualnie leczenie zachowawcze i kanałowe jest dostępne w gabinetach dotowanych przez NFZ i prywatnych. Niestety, Fundusz nie oferuje kompleksowej refundacji wszystkich zabiegów i materiałów, dlatego wielu pacjentów woli udać się do gabinetu prywatnego.

Chcesz skorzystać z pomocy stomatologa z dużym doświadczeniem? Sprawdź już teraz oferty czekające na Ciebie w internecie, by natychmiast wybrać specjalistę!

Doświadczony dentysta Olsztyn – https://dental-studio.com.pl/ bezbolesne i skuteczne leczenie – skorzystaj z pomocy bez czekania!

Ile kosztuje leczenie zachowawcze i kanałowe?

Pacjenci korzystający z leczenia w ramach NFZ nie muszą ponosić kosztów związanych z leczeniem, ponieważ opłaca je Fundusz.

Prywatne leczenie stomatologiczne będzie wymagało zapłaty z własnej kieszeni. Ceny wynoszą od około 150 złotych do nawet ponad 400 złotych przy leczeniu zachowawczym, natomiast leczenie kanałowe to nawet ponad 1000 złotych zależnie od liczby kanałów zębowych.

Więcej dowiesz się na: https://aptekacud.pl/blog/wpis/jak-wybrac-klinike-stomatologiczna