Samsung Galaxy S8 – chwilowy hit czy telefon na dłużej?

Samsung Galaxy S8 – chwilowy hit czy telefon na dłużej?

fotolia_169212188_subscription_monthly_mPremiera każdego kolejnego flagowego smartfona Samsunga to nie lada wydarzenie dla potencjalnych nabywców, dziennikarzy i testerów. Co roku wszyscy kluczowi producenci podnoszą możliwości oferowanych przez siebie telefonów. Model Galaxy S8 jest kompletny – nie brakuje w nim niczego, co interesuje większość typowych użytkowników smartfonów. Można jednak postawić pytanie, czy premiera najnowszego telefonu flagowego podniesie poprzeczkę znacznie wyżej, czy S8 to telefon, który mogą zakupić osoby poszukujące sprzętu na dłużej.

Czy wytrzyma intensywną eksploatację?

Ze względu na solidne wykonanie można mieć pewność, że Samsung Galaxy S8 będzie służył przez długie lata. Do produkcji telefonu użyto wytrzymałych materiałów, dzięki czemu telefon jest nie tylko wytrzymały, ale też wygląda dobrze. Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze usterki, które uniemożliwią dalszą eksploatację telefonu, to pęknięty ekran oraz bliski kontakt z wodą. Samsung zadbał o to, aby żadna z nich nie przerwała naszej radości obcowania z aktualnym modelem flagowym. W pierwszym przypadku w standardzie otrzymujemy szkło Gorilla Glass, będące synonimem wysokiej jakości ochrony sprzętu. Warto tu ponownie podkreślić, że koreański producent zadbał również o design – ponieważ warstwa ochronna jest cienka (pomimo imponujących parametrów) i absolutnie nie wpływa negatywnie na wygląd telefonu. Dzięki wodoszczelności (zanurzenie na 1,5 m przez 30 minut) nie musimy obawiać się, że każde zetknięcie telefonu z wodą skończy się tragicznie.

Co w środku?

Telefon wyposażono w ośmiordzeniowy układ Samsung Exynos 8895 oraz 4 GB RAMu. Ekran smartfona ma przekątną 5,8 cala i słynie z dobrej jakości wykonania oraz technologii Super AMOLED. Samsung Galaxy S8 posiada aparat z matrycą 12 megapikseli. Telefon dysponuje 64 GB pamięci wbudowanej, które można rozszerzyć za pomocą karty microSD o kolejne 256 GB. Jak przystało na model flagowy znajdziemy tu skaner tęczówki oka, czytnik linii papilarnych, akcelerometr, żyroskop i wszystkie inne funkcje dostępne we współczesnych smartfonach.

Czy bateria wytrzyma?

Nie jest tajemnicą, że z roku na rok używamy smartfonów częściej. Mamy więcej aplikacji, przez co powiększa się lista czynności możliwych do wykonania z telefonem w ręku. Intensywne użytkowanie nie sprzyja jednak żywotności baterii. Akumulator modelu S8 nie należy niestety do najbardziej wydajnych. Mała pojemość (3000 mAh) w zestawieniu z dużą powierzchnią ekranu, zwiastuje konieczność częstego ładowania. Czasem nawet częściej niż raz dziennie. Oznacza to, że przy kilkuletnim użytkowaniu może pojawić się konieczność wymiany baterii. Na osłodę można powiedzieć, że nie jest to usług droga. Na polskim rynku zapłacimy za nią ok. 200 zł.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę zarówno parametry techniczne, jak i wyniki testów, Samsung Galaxy S8 to telefon, który posłuży znacznie dłużej niż przez jeden sezon. Do jego kluczowych atutów należą: dobre parametry sprzętowe, wodoszczelność, a także rewelacyjny wygląd. Największym minusem jest zaś mało wydajny akumulator.