deszczowka zbiornik na wode

Zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać?

deszczowka zbiornik na wode

Zbieranie wody deszczowej, choć z pozoru może wydawać się zajęciem pozbawionym większego sensu, staje się jednak coraz popularniejsze. Dawniej było to jedynie domeną gospodarstw domowych, gdyż taka woda mogła być później wykorzystana do podlewania czy nawet do uprzątnięcia przestrzeni wokół domu. Obecnie jednak niektóre firmy z branży przemysłowej, również decydują się na to, by tę deszczówkę zbierać. Nie ukrywajmy, że przy odrobinie cierpliwości można całkiem skutecznie zmniejszyć zużycie bieżącej wody, a tym samym także i nasze rachunki. Warto jednak zauważyć, że w tym wypadku konieczny staje się zbiornik na deszczówkę. To właśnie w nim będzie gromadzić się woda z opadów. Jednak jak wybrać najlepszy?

Zbiornik na deszczówkę – kiedy warto postawić na zbiornik naziemny?

Zasadniczo w przypadku zbiornika na deszczówkę możemy mówić o dwóch grupach. Możemy bowiem wyróżnić:

  • zbiornik na deszczówkę naziemny;

  • zbiornik na deszczówkę podziemny.

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się tym pierwszym. Zbiornik na deszczówkę naziemny jest jednym z najczęściej wykorzystywanych. Można go również śmiało uznać za najbardziej klasyczne i tradycyjne rozwiązanie. Jak łatwo można się domyślić, w przypadku zbiornika na deszczówkę naziemnego, ustawiamy go pod rynną lub po innym miejscem gdzie gromadzi się woda deszczowa. Takie zbiorniki są tanie, mobilne i nie wymagają przeprowadzania wielu prac w związku z ich ustawianiem. Stawiają na niego głównie gospodarstwa domowe.

Zbiornik na deszczówkę podziemny- co go wyróżnia?

Do drugiej grupy zaliczyć można zbiornik na deszczówkę podziemny. Jest to dość specyficzny rodzaj tych komponentów, gdyż wymagają one zakopania w ziemi. Są więc praktycznie niewidoczne, jednak można powiedzieć, że taki zbiornik na deszczówkę jest dość funkcjonalny. Zebraną wodę można wykorzystać nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do zasilenia systemu nawadniającego. W przypadku zbiornika na deszczówkę podziemnego trzeba się jednak przygotować na nieco wyższą cenę, a także na konieczność przeprowadzenia drobnych robót związanych z jego zakopaniem.

Zbiornik na deszczówkę i jego wymiary

Kiedy już zdecydowaliśmy się na konkretny rodzaj zbiornika na deszczówkę, musimy także zadbać o to, by dopasować go odpowiednio pod względem rozmiaru. W tym momencie jednak wybierając zbiornik na deszczówkę musimy ten parametr dopasować już do naszych własnych potrzeb oraz preferencji. Postarajmy się oszacować jego pojemność, pod względem systemu rynien jaki jest zamontowany. Wówczas nie przepłacimy, a będziemy mogli się cieszyć idealnie dopasowanym zbiornikiem na deszczówkę.