narzedzia domowe

Wyrzynarki – narzędzia, które warto mieć w przydomowym warsztacie

narzedzia domowe

Wyposażając swój warsztat, warto pamiętać o narzędziach, które przydają się do cięcia rozmaitych materiałów. Oprócz tradycyjnych pił dobrym pomysłem są więc wyrzynarki, które są elektronarzędziami umożliwiającymi przygotowanie precyzyjnych i skomplikowanych otworów. Zapraszamy do wpisu, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając wyrzynarkę do swojego warsztatu, aby służyła Ci dobrze w trakcie wielu prac.

Rodzaje wyrzynarek do drewna

Jeśli nie wiesz, czym są wyrzynarki do drewna – już wyjaśniamy. To elektronarzędzia przeznaczone do tworzenia dziur i otworów w drewnie, metalach i tworzywach sztucznych, które składają się z obudowy oraz szybko poruszającego się brzeszczotu. Wyrzynarki do drewna mają zazwyczaj formę ręczną, jednak na rynku spotkać można także profesjonalne modele stacjonarne, służące do zaawansowanych prac. Zarówno jedne, jak i drugie znajdą zastosowanie nie tylko przy prostych cięciach, ale przede wszystkim można ich użyć do realizacji różnych stosunkowo skomplikowanych otworów, np. pod zlew lub kran w blacie, w czym pomocne będą cieńsze, umożliwiające precyzyjną pracę brzeszczoty.

Wśród wyrzynarek wyróżnić można kilka odmian, które znajdą zastosowanie przy nieco innych zadaniach. Najbardziej uniwersalne są wyrzynarki do drewna zwane tradycyjnymi, które bazują na pionowym ruchu ostrza. Inną odmianą są wyrzynarki z podcinaniem, które sprawdzają się w przypadku grubszych materiałów, gdyż zapewniają lepszą stabilizację w trakcie pracy. Kolejnymi narzędziami są wersja włosowa i stołowa, które są sprzętami profesjonalnymi, używanymi raczej w profesjonalnych warsztatach.

Na co zwrócić uwagę wybierając wyrzynarkę?

Wybierając wyrzynarkę należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak sposób zasilania. Model dla siebie można wyłonić z serii potrzebujących do pracy prądu lub elektrycznych, które przez brak przewodów są uważane za wygodniejsze w użytkowaniu. Kolejną istotną kwestią jest moc urządzenia, a także głębokość cięcia, która wskazuje na to, z jak grubym materiałem można pracować. Należy przyjrzeć się także takim parametrom jak ilość skoków na minutę, która informuje nas o szybkości cięcia. Dobrym pomysłem jest także weryfikacja tego, jak przyrząd leży w dłoni, aby nie okazał się dla nas niewygodny.

W przypadku przyrządów tnących należy pamiętać, że aby urządzenia działały prawidłowo, konieczne jest regularne wymienianie brzeszczotów. Stępione nie tylko nie będą działały precyzyjnie, ale przy okazji mogą nawet wręcz strzępić docinane elementy. Do wyboru mamy wiele rodzajów, które należy dopasować nie tylko do urządzenia, ale przede wszystkim docinanego tworzywa. Do cienkich sklejek i miękkich kawałków drewna przeznaczone są te z niedużymi ostrzami, natomiast do twardszych lepiej zastosować tzw. większe ząbki. Spory wybór brzeszczotów i innych akcesoriów można znaleźć tu: https://www.bricomarche.pl/narzedzia-i-akcesoria/elektronarzedzia-akcesoria/wyrzynarki-pily-pilarki/akcesoria-do-wyrzynarek. To także miejsce, gdzie można się zaopatrzyć w narzynki różnych rozmiarów, które posłużą nam do gwintowania nawet stosunkowo twardych tworzyw.