Woskowa czy wodna – jaką pomadę do włosów wybrać?

Woskowa czy wodna – jaką pomadę do włosów wybrać?

mezczyznaDzisiaj nie dziwi już nikogo to, że dbanie o włosy i ułożona fryzura są domeną również mężczyzn. Pomada do stylizacji to wręcz niezbędny element kosmetyczki eleganckiego pana. Jednak początkujący zadają pytania: jak jej rodzaj wybrać?

Pomady woskowe dla mężczyzn – siła klasyki

Pomady woskowe to najstarszy rodzaj tego kosmetyku i z tego względu są klasycznym wyposażeniem barber shopów, salonów fryzjerskich oraz domowych łazienek. Zawierają wosk pszczeli lub wytwarzany z parafiny wosk mikrokrystaliczny, uzupełnione o takie składniki jak olejki eteryczne, woski roślinne, oleje itp. Pomady woskowe dla mężczyzn dają najczęściej efekt połysku, chociaż można spotkać i matowe, np. wzbogacone o glinki. Charakterystyczne jest to, że nie zasychają i przez cały czas pozostają plastyczne, można więc poprawiać i zmieniać fryzurę w ciągu dnia. Są za to trudne do zmycia. Dobra formuła jednak nie wymaga całkowitego zmywania – o ile włosy nie są zbyt cienkie i nie przetłuszczają się zbytnio – gdy chcesz po myciu ponownie nałożyć stylizator.

Pomady wodne do włosów

Ten typ kosmetyków ma formułę opartą na wodzie, a więc lżejszą. Podobnie jak żel może być nakładany na suche lub na mokre włosy i podobnie jak on – po wymodelowaniu zastyga. Znawcy męskiej pielęgnacji i stylizacji nazywają ten efekt skorupą. Pomady wodne w przeciwieństwie do żelu nie kruszą się i nie opadają przez to płatkami. To produkt nowszy i nowocześniejszy niż klasyczne pomady woskowe. W swoim składzie zawierają m.in. trzymające kształt fryzury polimery. Znacznie częściej są błyszczące niż matowe.

Wybór pomady a typ włosów

Mężczyźni, którzy dopiero rozpoczynają dbanie o włosy z pomocą środków do stylizacji, zwykle bywają onieśmieleni i zdezorientowani wyborem produktu. Na pewno jedną z kwestii, które trzeba rozważyć, jest rodzaj włosów. Pomady woskowe mogą przeciążać te cienkie i niezbyt gęste. Z kolei do włosów grubych, niesfornych i trudnych do ułożenia albo gęstych i puszących się będą doskonałe. Jeżeli obawiasz się przetłuszczania, wybieraj pomady woskowe dla mężczyzn, które mają w swoim składzie naturalne woski, a jak najmniej olei. Niektóre olejki eteryczne mogą wręcz odświeżać skórę głowy – np. mentolowy, lawendowy. Każdy rodzaj kosmetyku, jeśli tylko będzie dobrej jakości, zapewni włosom dodatkową pielęgnację i ochronę. Jednak przy naprawdę wrażliwej skórze i bardzo delikatnych włosach należy zwracać uwagę, czy pomada nie ma wysoko w składzie alkoholu etylowego.

Wybór pomady a sposób stylizacji

Także to, jak będziemy ją wykorzystywać, decyduje, która pomada będzie najlepsza. Początkującym, ze względu na łatwość zmywania, poleca się pomady wodne. Jednak jeśli cenisz sobie możliwość ponownego modelowania fryzury i jesteś pewien, że formuła woskowa przypadnie Ci do gustu – możesz od razu postawić na nią. Pomady wodne będą również dobre dla osób, które sięgają po takie kosmetyki jedynie od czasu do czasu, jak i wtedy, kiedy potrzeba naprawdę mocnego, utrwalonego niezmiennie efektu. Pomady woskowe do włosów dla mężczyzn sprawdzą się, kiedy czeszesz się co dzień podobnie. Zmycie ich wymaga mocnego szamponu, jednak jeśli zwykły szampon pozostawi cienką warstewkę, można bez przeszkód dołożyć nową porcję pomady i wymodelować fryzurę. Ten typ produktu to również coś dla fanów wyłącznie naturalnych składników i sposób na dbanie o włosy w każdych warunkach – stanowi świetną ochronę przed wiatrem i słońcem. Wybór więc zależy od indywidualnych preferencji.

Na co oprócz formuły zwracać uwagę, wybierając pomadę do włosów?

Konkretny produkt to nie tylko rodzaj pomady, ale i jej stopień utrwalania – zwany chwytem – oraz wykończenie. Pomady o rożnej mocy utrwalenia można znaleźć zarówno wśród tych wodnych, jak i olejowych. Lżejszy chwyt będzie potrzeby w przypadku dosyć swobodnej fryzury codziennej, mocniejszy – na całonocną imprezę lub bardzo ważną okazję. Z kolei wykończenie może być błyszczące, naturalne lub matowe. To pierwsze doskonale sprawdzi się w gładkich fryzurach. Naturalne podkreśla zdrowy blask włosów, ale efekt jest dyskretny. Z kolei wykończenie matowe nadaje się do nowoczesnych stylizacji, przypomina efekt po użyciu kremu lub gumy do układania włosów. Matowe bywają często pomady glinkowe, mogące mieć zarówno bazę wodną, jak i woskową. Warto wypróbować różne formuły i produkty – czasem idealne okazuje się coś, czego z początku nawet nie braliśmy pod uwagę.