Właściwa pielęgnacja silnika samochodowego

Właściwa pielęgnacja silnika samochodowego

customized-3024203_960_720Nie wystarczy kupić dobry samochód, by mieć pewność, że nigdy nie będzie problemów z jego silnikiem. Złośliwość rzeczy martwych polega na tym, że lubią się psuć. I to najczęściej wtedy, gdy absolutnie się tego nie spodziewamy. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i nauczyć się pielęgnacji silnika.

Przede wszystkim olej silnikowy

Podstawą właściwej pielęgnacji silnika jest wybór dobrej jakości oleju silnikowego. Nie ma szans na długą żywotność sprzętu, który nie jest w żaden sposób chroniony i wymaga się od niego nieustannej pracy. Zwłaszcza, gdy jest to mózg samochodu. Silnik jest złożony z metalowych części, które muszą ze sobą kooperować w ekstremalnych warunkach (zwłaszcza podczas szybkiej jazdy). Dlatego niezbędna jest warstwa ochronna. Stanowi ją olej silnikowy, który niweluje tarcia, unikając szybkiego zużycia się silnika.

Niestety, nie można wybierać oleju silnikowego bez przemyślenia. Powinniśmy znać wymagania silnika naszego samochodu oraz wiedzieć, który olej jest jakościowo dobry a który absolutnie się nie sprawdzi. Takie niuanse jak lepkość, gęstość, dokładny skład, mają znaczenie przy wyborze oleju silnikowego. Co ciekawe, olej nie dopasowuje się wyłącznie do samochodu, ale także do otoczenia.

Zimą inny olej niż latem

Zimą wymienia się opony, płyn do spryskiwaczy oraz… olej silnikowy. Wszystko dlatego, że letnia wersja tego specyfiku ma inną lepkość, niż wersja zimowa. Jest także olej uniwersalny, którego można rzekomo używać cały rok ale to tak jakby chciało się kupić czerwone wino a zdecydowało się ostatecznie na różowe. Różnica jest znacząca – niby kolor inny niż biały a jednak nie ta wytrawność, nie ta ciężkość i kwasowość. Z olejami silnikowymi jest podobnie. Zimowe oleje silnikowe lepiej znoszą chłód oraz powodują, że silnik posiada bardziej trwałą ochronę. Jednak używanie latem takiego oleju może prowadzić do problemów z rozruszaniem silnika. W momencie gdy decydujemy się na rozwiązanie „pomiędzy”, zimą nie mamy odpowiedniej ochrony a latem mamy przeszkodę w rozbudzeniu auta do działania.

Wybór oleju silnikowego nie może być przypadkowy. Tak samo jak nie warto zakładać podróbek klocków hamulcowych, czy sprzęgła. Jeśli zadbamy o jakość elementów, na które składa się samochód oraz o odpowiednią ich ochronę, paradoksalnie nie przepłacimy, ponieważ zmniejszymy ilość koniecznych wizyt w zakładzie naprawy samochodów http://www.impwar.pl/.