cisnenie w oponach

Czujniki ciśnienia w oponach TPMS – dlaczego warto zdecydować się na ich zakup?

cisnenie w oponach

Czujniki ciśnienia w oponach określane również, jako TPMS to rozwiązanie wzywające pozytywnie na poziom bezpieczeństwa oraz komfort jazdy osoby prowadzącej pojazd. Czym są i dlaczego warto je mieć w swoim samochodzie?

Czujniki TPMS – czym są i w jaki sposób działają?

Obecność w pojeździe systemu Tire Pressure Monitoring System gwarantuje stałą kontrolę poziomu ciśnienia w ogumieniu każdego z kół. W sytuacji, w której czujniki TPMS wykryją, iż ilość powietrza w którymś z nich jest na zbyt niskim poziomie, nieprawidłowość w tym zakresie zostanie przez nie natychmiast wykryta, a kierowca zostanie o tym fakcie niezwłocznie poinformowany. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tego systemu, które działają w zupełnie różny sposób. Pierwszy z nich jest określany, jako pasywny, który, choć tanowi swego rodzaju imitacje jest ceniony za intuicyjną i łatwą obsługę, a także jego niezawodność. Ten system bazuje na ABS i ma za zadanie określić, czy występują różnicę miedzy w prędkości, z jaką obracają się poszczególne koła.

Alternatywne stanowią bezpośrednie czujniki TPMS, takie jak np. https://www.ladnefelgi.pl/czujniki-cisnienia-tpms. W tym wypadku znajdują się one rzeczywiście we wnętrzu opony. W tym wypadku dochodzi do rzeczywistego pomiaru poziomu ciśnienia. Atutem tego rozwiązania jest możliwość pozyskania niezwykle szczegółowej informacji na temat precyzyjnej wartości ciśnienia w każdej z opon. Komunikat dotyczący ich spadku tudzież wzrost jest przekazywany do osoby prowadzącej pojazd za pomocą nadajników radiowych. Mimo to rozwiązanie to wiąże się z pewnymi niedogodnościami. W porównaniu do wariantu pośredniego rozwiązanie to jest uznawane za bardziej awaryjne, a zarazem wymaga kosztowniejszej pielęgnacji  opon.

Czujniki ciśnienia w oponach – jakie są zalety ich posiadania?

Wykorzystanie czujników w oponach TPMS to znaczne ułatwienie w utrzymaniu ciśnienia w oponach na odpowiednim poziomie. Jednocześnie dzięki nim jazda jest mniej wymagająca, ponieważ kierowca nie musi zwracać szczególnej uwagi na stan ciśnienia. Dzięki temu ma on zagwarantowany znacznie wyższy poziom komfortu jazdy. Utrzymanie właściwego poziomu tego parametru to większe bezpieczeństwo zarówno dla osoby prowadzącej pojazd, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Informacja na temat zbyt niskiego ciśnienia pozwoli również na ograniczenie wydatków związanych ze spalaniem większej ilości paliwa. Oprócz tego utrzymanie w oponach ciśnienia na prawidłowym poziomie umożliwia ich mniejsze zużycie przez zmniejszenie intensywności ich ścieralności. Dbałość o tę kwestię pozwoli na użytkowanie ich przed dłuższy okres. Obie te kwestie sprawiają, że obecność czujników TPMS jest rozwiązaniem korzystnym pod kątem ekonomicznym. Oprócz tego dzięki czujnikom TPMS zmniejszona zostaje droga hamowania samochodu.