wedkarstwo

Wędkarstwo dla początkujących i zaawansowanych

wedkarstwoWędkarstwo to hobby, które cieszy się coraz większą popularnością. Jest to specyficzny sport, który wymaga właściwego przygotowania – w tym zakupie odpowiedniego sprzętu. Każdy wędkarz powinien jednak najpierw zapoznać się z przepisami, aby uniknąć kary. Jeżeli ten krok mamy już za sobą, przychodzi czas na zakupy. Najbardziej oczywistym narzędziem, jakie przychodzi nam do głowy mówiąc „wędkarstwo” jest wędka z kołowrotkiem. W sklepach znajdziemy jednakże mnóstwo innych przyborów, które ułatwią nam łowy.

Wędkarstwo – odpowiedni sprzęt dla początkującego

Rozpoczynając swoją przygodę z wędkarstwem nie warto kupować zbyt skomplikowanego sprzętu. Dlaczego? Pierwszym i najważniejszym argumentem jest fakt, że nie wykorzystamy jego wszystkich możliwości. Po drugie natomiast, nie zapłacimy za niego mało. W momencie, kiedy okaże się, że połów ryb nie sprawia nam satysfakcji, jedynie wyrzucimy pieniądze w błoto. 

W skład podstawowego sprzętu dla wędkarzy powinny wchodzić:

  • wędka,
  • plecionka lub żyłka,
  • obciążenie, które pomoże umieścić nam przynętę w wybranym miejscu,
  • przynęta,
  • haczyk.

Jednym z ważniejszych elementów podstawowego zestawu dla wędkarza jest także spławik. To właśnie on poinformuje nas o tym, że ryba chwyciła przynętę. Jest to najczęściej kawałek materiału pływający po powierzchni wody. W tym miejscu warto podkreślić, że wyróżniamy dwa główne typy wędkarstwa: wędkarstwo spławikowe i gruntowe. Różnią się one od siebie sposobem łowienia oraz sprzętem, jaki będzie nam potrzebny.

Aby zachęcić ryby do żeru, należy również pomyśleć o zanęcie. Można ją przygotować w domu. Potrzebne będą do tego jedynie płatki kukurydziane, bułka tarta, zmielone orzechy, herbatniki lub przyprawy. Możemy jednak także udać się do sklepu wędkarskiego i kupić gotową mieszankę.

Bardziej zaawansowany sprzęt – co dalej?

Osoby zajmujące się wędkarstwem dłużej mogą pozwolić sobie na większą inwestycję w swoje hobby. Bardzo często wybierają wówczas echosondy, dzięki którym otrzymują bieżące informacje dotyczące ukształtowania dna łowiska, jego głębokości, a także lokalizacji ryb. Sprzęt ten znacznie ułatwia znalezienie najdogodniejszego miejsca do poławiania ryb. Należy pamiętać, że inwestując w droższy sprzęt, powinniśmy wybierać sprawdzonych dostawców. Doskonałym przykładem jest sieć sklepów Decathlon oferująca produkty najwyższej jakości – zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

Kolejny sprzęt wędkarski, jaki wykorzystują bardziej zaawansowani wędkarze to:

  • JerkabaitySą to sztuczne przynęty, do których zaliczamy m.in. rozwiązanie typy pullbait, twichbait, a także walk-the-dog. Moda na Jerkabaity przyszła do Polski ze Stanów, bowiem jest tam wykorzystywana podczas jerkingu.
  • WoblerySą to także sztuczne przynęty, jednak charakteryzuje je duże zróżnicowanie. W sklepach otrzymamy m.in. opcje tonące, pływające, o ruchomym lub stałym sterze, a także trzy- lub dwuczęściowe,
  • AgrafkaJest to najdrobniejszy element wyposażenia wędkarza. Pozwala ona na szybką wymianę spławika lub przynęty bez konieczności zmiany całego zestawu.
  • StrzemiączkoDzięki niemu zamontujemy błystek.

Niezależnie od tego, jaki jest Twój stopień zaawansowania oraz jaką metodę połowu wybrałeś, nie może Ci również zabraknąć siedziska, podpórek na wędkę, torby na sprzęt oraz odpowiedniej odzieży. Niezbędnikiem może także okazać się siatka na ryby.

Odpowiedni sprzęt to zatem podstawa każdego wędkarza. Ułatwi on nam skuteczny oraz wygodny połów. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z wędkarstwem, warto zdecydować się na podstawowe wyposażenie. Dopiero po czasie, kiedy okaże się, że wędkarstwo faktycznie jest naszym hobby należy przemyśleć zakup droższego sprzętu.