przedtreningowka

Co to jest przedtreningówka? Jak działa?

przedtreningowkaRynek odżywek i suplementów dla sportowców jest bardzo bogaty w produkty różnego rodzaju. Wśród nich znajdziemy także przedtreningówki, znane też pod swoim angielskim odpowiednikiem pre-workout. Termin ten wydaje się już sam sugerować, jaką rolę mają spełniać produkty zaliczane do tej kategorii – nazywamy tak suplementy zażywane przed treningiem. Jaką jednak pełnią rolę? Dlaczego ważne jest, aby przyjmować je akurat przed treningiem? Oto krótki artykuł, który nieco przybliży te kwestie.

Co to jest „przedtreningówka”?

Najprościej mówiąc, przedtreningówkami nazywamy wszystkie suplementy i odżywki, które powinno się zażywać krótko przed treningiem – zazwyczaj pół godziny, czasami dwadzieścia minut przed wysiłkiem. Te dwa kwadranse wystarczają, by substancje aktywne zawarte w specyfiku zostały strawione i rozpoczęły swoje działanie w organizmie. W większości przypadków są to suplementy zawierające kofeinę, taurynę, cytrulinę, beta-alaninę, AAKG lub glukuronolakton, często wzbogacone witaminami lub dodatkowymi aminokwasami. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Wszystkie te substancje w zbliżony sposób oddziałują na organizm człowieka, pobudzając i dodając mu energii.

Jak działają suplementy przedtreningowe?

Planując trening wiemy, że za chwilę nasz organizm zostanie postawiony w stan najwyższej gotowości. Podczas ćwiczeń będzie potrzebował energii, by móc wykonywać powtórzenia. Zwiększona aktywność ruchowa to także zwiększenie ilości procesów zachodzących w komórkach, przyspiesza ich metabolizm oraz zapotrzebowanie na tlen. Większa ilość reakcji wyzwala także większą produkcję “śmieci”, czyli substancji takich jak na przykład mocznik, których chcemy się z organizmu jak najszybciej pozbyć. Przedtreningówki mają za zadanie ułatwić organizmowi przejście przez trening tak, by mógł jak najdłużej pracować na najwyższych obrotach.

Składniki przedtreningówek już podawane osobno korzystnie wpływają na organizm, jednak magia suplementów przedtreningowych polega na sprytnym łączeniu małych ilości kilku składników. Przeprowadzone badania na ten temat potwierdzają sens przyjmowania przedtreningówek. Na przykład, badanie przeprowadzone w 2010 roku pokazuje, że małe dawki kofeiny, kreatyny, BCAA, białka, rhodioli i cytruliny podane jednocześnie przed treningami po dłuższym czasie stosowania poprawiają wydolność tlenową organizmu i pomagają utrzymać beztłuszczową masę ciała, chociaż podawane osobno nie powinny aż tak korzystnie wpływać na ciało.

Przedtreningówki i ich składniki

Poszczególne substancje zawarte w suplementach przedtreningowych wspierają różne ogniwa w naszym ciele. Cytrulina wspiera mocznikowy cykl Krebsa zachodzący w organizmie, dzięki czemu finalnie zmniejsza zakwasy w mięśniach. Ponadto poprawia ogólną wydolność organizmu, tak samo jak beta-alanina.

AAKG, czyli alfa-ketoglutaran L-argininy powoduje w mięśniach “efekt pompy”, który widać gołym okiem. Rosnącą objętość mięśnia powodują rozszerzające się naczynia krwionośne, a taki stan jest bardzo korzystny dla trenowanego organizmu. Większe światło naczyń to więcej krwi docierającej do komórek, a co za tym idzie, więcej substancji odżywczych i tlenu. Jednocześnie, rozszerzone naczynia krwionośne przyspieszają wydalanie z komórek produktów przemiany materii, a to skutkuje opóźnieniem momentu opadnięcia z sił. Podobnie działa glukuronolakton, który zmniejsza odczucie zmęczenia.

Kofeina i tauryna mają za zadanie pobudzenie organizmu i dostarczenie mu nowych pokładów energii poprzez pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego. Skutkuje to chwilowym przyspieszeniem pracy serca i wzrostem ciśnienia krwi. Wpływają przez to także na wydolność organizmu i refleks.

Podsumowanie

Suplementy przedtreningowe skutecznie wspierają organizm podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Dłuższe stosowanie takich preparatów korzystnie wpływa na pracę ciała w czasie wysiłku. Podczas wyboru takiego suplementu najlepiej kierować się jego składem i odpowiednio dobrać substancje aktywne, w zależności od tego, co chcemy dzięki odżywce osiągnąć.

Przedtreningówki zyskały Twoje zainteresowanie? Zajrzyj na musclepower.pl i wybierz najlepszą dla siebie!