Typ drukarki a wydajność tonerów

Typ drukarki a wydajność tonerów

office-2815634_960_720Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń z funkcją drukowania. Zanim podejmiemy decyzję o kupnie, warto zastanowić się, do jakich celów będziemy używać drukarki i jak często będziemy z niej korzystać, żeby jak najlepiej dopasować ją do naszych potrzeb.

Rodzaje drukarek

Najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami, czy to w domu czy biurze, są drukarki laserowe, atramentowe i igłowe (https://sklep-drukarki.pl/drukowanie/). Czym się one od siebie różnią i w którą warto zainwestować?

Drukarka laserowa

Technologia w drukarkach laserowych opiera się na procesie zgrzewania proszku (tonera) na papier przy pomocy wałków grzewczych, które rozgrzewają się do 160oC. W użytku domowym urządzenia te podłącza się najczęściej do komputera poprzez kabel USB. Pospolita drukarka laserowa drukuje orientacyjnie 15 stron na minutę, a jej cykl drukowania wynosi ok. 5000 stron.

Drukarka atramentowa

Zaletą drukarki atramentowej jest możliwość drukowania w kolorze. Jednak przy niskich cenach urządzenia trzeba liczyć się z wysoką ceną tuszu. Wydruk atramentowy jest nieszczególnie opłacalny, ponieważ klasyczne pojemniki wystarczają na wydrukowanie nie więcej niż kilkuset stron. Można jednak zainwestować większe pieniądze w model, który posiada duży wkład z tuszem. Ten rodzaj drukarki będzie dobrym wyborem dla osób, które cenią lepszą jakość wydruku zdjęć i różnego rodzaju broszur itp. Drukowanie może odbywać się zarówno na standardowym papierze, jak i fotograficznym czy nawet kartonie. Urządzenie to drukuje z prędkością do 15 stron na minutę, z tego też względu będzie wystarczające, jeśli potrzebujemy wydrukować coś raz na jakiś czas.

Drukarka igłowa

Jest to rodzaj drukarki, który powoli odchodzi w niepamięć. Wykorzystuje się go tylko do wydruku na papierze ciągłym. Niewątpliwym minusem tego urządzenia jest jego głośna praca. Do zalet możemy zaliczyć niski koszt eksploatacji i wydajność podczas druku ciągłego (ok. 1500 wierszy na minutę).

Podsumowując, jeśli zależy nam na szybkim i częstym druku, warto kupić drukarkę laserową. Natomiast drukarka atramentowa sprawdzi się u osób, które potrzebują wydrukować coś od czasu do czasu.