Przenoszenie wielu rozwiązań technologicznych do sfery cyfrowej to znak obecnych czasów, choć część takich zastosowań wzbudza mieszane uczucia. Nie inaczej było w przypadku kryptowalut oraz związaną z nimi technologią blockchain, czyli tzw. łańcuchem bloków. Od momentu stworzenia blockchainu na potrzeby kryptowaluty Bitcoin na cyfrowym rynku zmieniło się bardzo wiele. Zmiany te dotyczą głównie pola zastosowań łańcucha bloków. Do najczęściej wykorzystywanych z nich należy tokenizacja.
Co to jest tokenizacja i platforma do tokenizacji?
Termin tokenizacja oznacza formę cyfryzacji, która opiera się na technologii blockchain. Tokenizacja polega na przeniesieniu rzeczywistej wartości do świata cyfrowego przy zastosowaniu łańcucha bloków. Nadaje się określoną wartość (która istnieje już w sposób materialny bądź niematerialny) tokenowi, tworząc tym samym kryptoaktywa. Sam token (coś w stylu cyfrowego „żetonu”) jest natomiast określeniem na cyfrową jednostkę wartości przechowującą konkretne dane.
Przechowywanie oraz emitowanie tokenu umożliwia platforma do tokenizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w łatwy, szybki i sprawny sposób handlować aktywami w Internecie, ponieważ to rozwiązanie pozwala na przeniesienie papierowych dokumentów do wirtualnej przestrzeni – umożliwia to większą wydajność oraz zmniejszenie kosztów procesów handlowo-sprzedażowych.
Tokenizacja a kryptowaluty
Czy token można traktować na równi z kryptowalutą? Niekoniecznie, ponieważ kryptowaluta to środek płatniczy, natomiast token jest rozumiany jako nośnik wartości. Ponieważ istnieje wiele rodzajów tokenów, warto znać przynajmniej podstawowy podział, który wyróżnia m.in. tokeny zamienne (mogące służyć np. do dokonywania płatności) oraz tokeny niezamienne (cechujące się unikatowością, dzięki czemu można je zastosować jako certyfikaty np. autentyczności dzieła sztuki). Odpowiednio skonfigurowana platforma do tokenizacji pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tokenów – umożliwi nie tylko ich emisję, ale także przechowywanie w odpowiedni sposób.
Czy warto inwestować w tokenizację? Jak najbardziej. Przyszłość nie zamierza zwalniać, a rozwój technologiczny tym bardziej. Jeszcze dziesięć lat temu tokenizacja była nowością, a dziś jest powszechnym rozwiązaniem. Tokenizację stosuje się w wielu branżach (m.in. w nieruchomościach, dziełach sztuki czy na rynku kruszców). Proces tokenizacji głównie polega na tworzeniu tokenów ściśle powiązanych z danym projektem, co sprawia, że ma on szczególne znaczenie w procesach automatyzacji działań firmy.
Warto zatem zapoznać się ze szczegółowym działaniem tej technologii oraz działaniem profesjonalnej platformy do tokenizacji, aby móc w pełni wykorzystać potencjał w rozwoju przedsiębiorstwa czy swojego własnego.
Już dzisiaj tokenizacja staje się powszechna. Można przypuszczać, że za kilka lat platformy do tokenizacji będą kilkukrotnie popularniejsze jak dzisiaj, a korzystanie z nich dla większości z nas stanie się czymś absolutnie oczywistym.
Partnerem materiału jest Norion.